Granica polsko-białoruska: Zniszczony płot z drutu kolczastego. MON zabiera głos

Dodano   5
  LoadingDodaj do ulubionych!
W miejscowości Usnarz Górny od kilku dni koczują osoby, zatrzymane przez polską straż graniczną przy próbie nielegalnego przedarcia się przez granicę. Kilkudziesięciu zatrzymanych migrantów to głównie Afgańczycy ale również obywatele Iraku, Tadżycy i Ormianie. Nie mogą przekroczyć polskiej granicy, jak również nie mogą wrócić na Białoruś. Wzdłuż granicy polsko-białoruskiej ułożono ponad 100 kilometrów drutu kolczastego. Już wkrótce, jak informuje MON, ma zostać ułożone kolejne 50.
  • Uszkodzono płot z drutu kolczastego ułożony przez MON i Służby Graniczne. Minister Błaszczak wyjaśnia kto jest za to odpowiedzialny
  • Osoby, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę między Białorusią a Polską to głównie Afgańczycy ale również obywatele Iraku, Tadżycy i Ormianie
  • Komisja Europejska informuje o możliwości wprowadzenia kolejnych sankcji na Białoruś
  • Zobacz również: Ulicami Warszawy przejdzie Procesja Różańcowa za Polskę

Jak poinformował Mariusz Błaszczak, ogrodzenie zostało uszkodzone w kilku miejscach, tak by można było bezpiecznie przejść przez granicę. Minister Obrony Narodowej twierdzi, że uszkodzenie to jest wynikiem działalności białoruskich służb. Na opublikowanych przez Mariusza Błaszczaka zdjęciach widać niszczących ogrodzenie funkcjonariuszy.  Na granicy gromadzą się także posłowie opozycji. Organizują happeningi, nagrywają filmiki.

„ Posłowie opozycji i ich happeningi na granicy wpisują się w scenariusz Łukaszenki. Nie bądźcie pożytecznymi idiotami, opamiętajcie się”

– apeluje Mariusz Błaszczak

Komisja Europejska informuje o możliwości wprowadzenia kolejnych sankcji dla Białorusi przy jednoczesnej współpracy z władzami Polski.  KE ostro krytykuje reżim Łukaszenki oraz instrumentalne wykorzystywanie imigrantów do swoich celów politycznych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Mateusz Morawiecki podkreśla, że polskie władze zostały zobowiązane przede wszystkim do ochrony naszych granic. Dlatego też wojsko wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej budują zasieki z drutu kolczastego.  Szturm nielegalnych imigrantów na polskie granice jest spowodowany prowadzoną polityką Łukaszenki. To próba destabilizacji sytuacji w Polsce i Unii Europejskiej.  W 2020 roku Polska Straż Graniczna na odcinku podlaskim zatrzymała 122 osoby. W tym roku odnotowano już ponad 2 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy.

 Do Usnarza Górnego przyjechali przedstawiciele fundacji Ocalenie, aby pomóc osobom przebywającym na granicy. Nie zostali oni jednak dopuszczeni do migrantów przez żołnierzy i funkcjonariuszy SG. 

W sobotę, z inicjatywy szefa polskiego rządu odbyła się telekonferencja z udziałem szefów rządów Litwy, Łotwy i Estonii w sprawie sytuacji na granicach z Białorusią.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY