Premier Morawiecki sprowadził setki imigrantów. Afgańczycy znaleźli azyl w Polsce

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Samolot z Afganistanu

Samolot z Afganistanu / Fot. PAP/EPA/Senior Airman Noah Coger / US Air Force HANDOUT

W ciągu kilku dni do Polski przybyło ponad 260 Afgańczyków uciekających przed nowymi rządami talibów. Premier Mateusz Morawiecki przeprowadził operację, która ratowała przed radykalnymi islamistami nie tylko polskich pracowników w Kabulu. Wraz z sekretarzem NATO Jensem Stoltenbergiem polski rząd ustalił, że mają zostać oni rozlokowani po innych krajach sojuszu.
  • Polski rząd już od poniedziałku intensywnie pracował nad ewakuacją polskich obywateli z Kabulu i Afganistanu
  • Cywilnymi samolotami do Warszawy przybyli nie tylko pracownicy polskiej dyplomacji oraz mediów, ale również nasi Afgańscy współpracownicy wraz z rodzinami
  • Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO w sprawie rozlokowania uciekinierów po innych krajach sojuszu
  • Zobacz także: Talibowie wprowadzą szariat? Nowy system w ciągu kilku tygodni

Od poniedziałku trwała ewakuacja polskich pracowników z Kabulu oraz z całego Afganistanu. Na pokładzie samolotów znaleźli się nie tylko nasi rodacy, lecz również afgańscy współpracownicy oraz ich rodziny. Byli oni przetransportowani samolotami wojskowymi z Kabulu do Uzbekistanu, a stamtąd trafiali do Polski za pomocą cywilnych samolotów PLL LOT. W oczekiwaniu na ich dalszy los rząd postanowił rozlokować uciekinierów w ośrodkach dla imigrantów oraz w innych placówkach.

Samolot z osobami ewakuowanymi z Afganistanu wylądował bezpiecznie w Warszawie. Dziękuję żołnierzom i wszystkim, którzy byli zaangażowani w operację. Polska nie zostawia swoich obywateli i sojuszników w potrzebie.

– informował w czwartek minister obrony Mariusz Błaszczak.


W piątek premier Mateusz Morawiecki po rozmowie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem poinformował, że Polska będzie odpowiedzialna za ewakuację 300 obywateli Afganistanu współpracujących z NATO. Zapowiedział, że trafią najpierw do Polski, a następnie do innych krajów NATO.

Ustaliliśmy, że Polska będzie odpowiedzialna za operację ewakuacji i zapewnienia bezpiecznego transportu dla 300 obywateli Afganistanu, którzy współpracowali w ostatnich latach z Sojuszem Północnoatlantyckim.

– powiadomił w piątek Mateusz Morawiecki, podkreślając, że część z nich wyląduje następnie w innych krajach NATO.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Omówiłem z premierem Mateuszem Morawieckim znaczenie ciągłej koordynacji w kwestii Afganistanu. Dziękuję Polsce za zgodę na pomoc w ewakuacji Afgańczyków, którzy wsparli NATO

– napisał wczoraj sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY