Epidemia samobójstw. „Prawdziwe liczby są tuszowane”

WAŻNE
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Ekspert Franciszek Małecki-Trzaskoś opublikował dane na temat samobójstw. Porównał źródła policji, GUS i zgłoszenia z numeru alarmowego 112. Mówi o epidemii samobójstw.

Franciszek Małecki-Trzaskoś, neuropsycholog, antropolog i prezes zarządu Instytutu Badań i Analiz Działalności Jednostek Samorządu Terytorialnego, opublikował dane na temat samobójstw. Twierdzi, że prawdziwe liczby są tuszowane.

Małecki-Trzaskoć porównał źródła policji, GUS i zgłoszenia z numeru alarmowego 112. W ten sposób ustalił prawdziwą w jego opinii liczbę samobójstw wśród młodych ludzi. Wyniki jego badań są zatrważające.

– Spójrzmy na akty zgonu wydawane w tym roku w Gdańsku nastolatkom. Główną przyczyną śmierci osób między 14 a 18 rokiem życia nie są wypadki, choroby serca, onkologia. To w 57 proc. samobójstwo

– mówi Franciszek Małecki-Trzaskoś.

Wśród 19-24-latków aż 27 proc. zgonów spowodowanych jest odebraniem sobie życia. W grupie między 25 a 29 rokiem życia jest to 28 proc. Dalej specjalista mówi, że z „danych GUS wynika, że w grupie wiekowej 20–24 lata w całej Polsce w ubiegłym roku kalendarzowym z powodu nowotworów zmarło 85 osób. Z powodu chorób układu krążenia – 36. Z powodu Covid-19 dwudziestu czterech. A z powodu samobójstw – 366”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Ekspert twierdzi, że te prawdziwe liczby samobójstw są tuszowane. Mówi, że według policji w pandemicznym 2020 r. tych zdarzeń w Gdańsku było łącznie 100. Na numerze 112 natomiast tych przypadków opisanych jako „próba samobójcza” odnotowano 909.

– Cofnijmy się do roku 2019, kiedy to policja podała zaledwie 94 zgłoszenia prób samobójczych i samobójstw w Gdańsku, zaś na numer 112 z takim samym zgłoszeniem zadzwoniono 851 razy. Proszę porównać to z pierwszym półroczem tego roku, gdy – przypominam – mamy już według policji 222 przypadki, a według CPR – 618 zgłoszeń. Sytuacja jest dramatyczna

– mówi ekspert.

Epidemia samobójstw

– Dziś, gdy minął pierwszy szok spowodowany kolejnymi falami koronawirusa, wyraźnie widzimy, że Gdańsk i pozostałe miejscowości naszego województwa, stają przed następną epidemią – epidemią samobójstw

– zaznacza Małecki-Trzaskoś.

Ekspert twierdzi, że to tylko wstęp tego, z czym będziemy mieli do czynienia za kilkanaście miesięcy. Epidemia samobójstw dopiero nadchodzi.

nczas.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY