Nowelizacja Kpa w Trybunale Konstytucyjnym? RPO odpowiada

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Marcin Wiącek

Marcin Wiącek / fot. You Tube/ Janusz Jaskółka

Zdaniem prof. Marcina Wiącka, umorzenie z mocy prawa toczących się spraw administracyjnych narusza zasadę zaufania obywateli do państwa. Nowy RPO rozważa zaskarżenie nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego.

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego zmienia przepisy nakazujące uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu “rażącego naruszenia prawa” – bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Zapisy ustawy oznaczają m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia. Nowelizacja Kpa prawdopodobnie znajdzie swój finał Trybunale Konstytucyjnym.

“Dziennik Gazeta Prawna” w czwartkowym wydaniu wskazuje, że nie będzie też można stwierdzić nieważności takiego rozstrzygnięcia, jeśli od dnia jego wydania upłynęło 10 lat lub jeśli wywołało już ono nieodwracalne skutki prawne. Zgodnie z przepisami przejściowymi – czytamy – będzie to dotyczyć także tych spraw, które już się toczą.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Dziennik zwraca uwagę, że choć nowela była wprowadzona pod hasłem “kończymy z dziką reprywatyzacją”, to omawiane rozwiązania będą miały zastosowanie nie tylko do spraw reprywatyzacyjnych, ale do wszystkich tych, w których chodzi o unieważnienie decyzji organu państwa.

Nowelizacja Kpa w Trybunale Konstytucyjnym?

A to – jak pisze “DGP” – budzi ogromne wątpliwości, także u prof. Marcina Wiącka, rzecznika praw obywatelskich. Jego zdaniem przyjęte przepisy przejściowe naruszają zasadę zaufania obywatela do państwa i stanowionego w nim prawa.

“Tak naprawdę uzależniają one sytuację obywateli, którzy wnieśli o stwierdzenie nieważności decyzji, od wydolności i sprawności aparatu administracyjnego. Stawia to obywateli w nierównej pozycji z przyczyn od nich niezależnych. Dlatego też rozważam zaskarżenie tych regulacji do TK” – mówi “DGP” rzecznik.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY