Naukowcy: Larwy kleszczy mogą przenosić kolejną chorobę

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kleszcz

Kleszcz / Fot. pixabay.com

Naukowcy alarmują, że nie tylko dorosłe okazy kleszczy, ale także ich larwy mogą uczestniczyć w przenoszeniu wywoływanej przez pasożyty babeszjozy.

Polscy i amerykańscy naukowcy alarmują, że larwy kleszczy mogą roznosić babeszjozę. Choroba atakuje zwierzęta, jest groźna także dla ludzi. Niszczy czerwone krwinki, nerki i wątrobę.

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP), Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Instytutu Dendrologii PAN oraz Uniwersytetu w Berkeley w USA dostarczyli nowe dowody na temat udziału larw kleszczy w przenoszeniu babeszjozy.

Pejęczaki przenoszą chorobę babeszjoza wywoływaną przez pierwotniaka z rodzaju Babesia. Choroba ta atakuje czerwone krwinki, wątrobę i nerki. Wbrew obiegowym opiniom nie jest to choroba tylko zwierząt, niektóre gatunki mogą wywoływać chorobę u ludzi. Za przenośnik pierwotniaka Babesia dotychczas uznawano kleszcza łąkowego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W ramach badań prowadzonych na terenie Leśnych Zakładów Doświadczalnych UPP w Murowanej Goślinie i Siemianicach w Wielkopolsce i parków miejskich Poznania naukowcy przyjrzeli się temu, co noszą w sobie kleszcze.

– Przebadaliśmy 1598 kleszczy pospolitych na obecność pierwotniaków Babesia. W kleszczach z Wielkopolski były obecne następujące gatunki z rodzaju Babesia: B. canis, B. divergens, B. venatorum. Gatunki te są groźne dla psów i mogą być groźne dla ludzi

– podkreśliła dr inż. Anna Wierzbicka z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP.

Larwy mogą uczestniczyć w przenoszeniu babeszjozy 

Badacze donoszą, że Babesia canis została wykryta u wszystkich stadiów rozwojowych kleszcza. Jednak najwyższy odsetek był notowany w larwach kleszczy (13 proc.).

– Nasze odkrycie sugeruje, że Babesia jest przekazywana przez samice kleszczy poprzez jajniki do jaj – transowarnie, czyli „mama” kleszcza przekazuje je swojemu potomstwu

– powiedziała dr Wierzbicka.

Badania pokazują, że kleszcz może przenosić babeszjozę na zwierzęta i ludzi. W związku z tym naukowcy wskazują na potrzebę prowadzenia dalszych badań, które zweryfikują rolę kleszczy w zakażaniu i rzeczywiste możliwości przenoszenia choroby.

Interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY