- Jaja kleszczy są zakażane babeszjozą w ciele samicy przez jajniki, co powoduje, że chorobę roznoszą także larwy.
- Najwyższy odsetek pierwotniaka Babesia canis był notowany w larwach kleszczy.
- Badanie pokazało, że rekreacyjne tereny Poznania to miejsce występowania groźnej, szczególnie dla psów (choć i dla ludzi) choroby.
- Zobacz także: Statystyki zgonów bezwględne dla rządu. Pozamykana służba zdrowia gorsza od koronawirusa
Polscy i amerykańscy naukowcy alarmują, że larwy kleszczy mogą roznosić babeszjozę. Choroba atakuje zwierzęta, jest groźna także dla ludzi. Niszczy czerwone krwinki, nerki i wątrobę.
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP), Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Instytutu Dendrologii PAN oraz Uniwersytetu w Berkeley w USA dostarczyli nowe dowody na temat udziału larw kleszczy w przenoszeniu babeszjozy.
Pejęczaki przenoszą chorobę babeszjoza wywoływaną przez pierwotniaka z rodzaju Babesia. Choroba ta atakuje czerwone krwinki, wątrobę i nerki. Wbrew obiegowym opiniom nie jest to choroba tylko zwierząt, niektóre gatunki mogą wywoływać chorobę u ludzi. Za przenośnik pierwotniaka Babesia dotychczas uznawano kleszcza łąkowego.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
W ramach badań prowadzonych na terenie Leśnych Zakładów Doświadczalnych UPP w Murowanej Goślinie i Siemianicach w Wielkopolsce i parków miejskich Poznania naukowcy przyjrzeli się temu, co noszą w sobie kleszcze.
– Przebadaliśmy 1598 kleszczy pospolitych na obecność pierwotniaków Babesia. W kleszczach z Wielkopolski były obecne następujące gatunki z rodzaju Babesia: B. canis, B. divergens, B. venatorum. Gatunki te są groźne dla psów i mogą być groźne dla ludzi
– podkreśliła dr inż. Anna Wierzbicka z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP.
Larwy mogą uczestniczyć w przenoszeniu babeszjozy
Badacze donoszą, że Babesia canis została wykryta u wszystkich stadiów rozwojowych kleszcza. Jednak najwyższy odsetek był notowany w larwach kleszczy (13 proc.).
– Nasze odkrycie sugeruje, że Babesia jest przekazywana przez samice kleszczy poprzez jajniki do jaj – transowarnie, czyli „mama” kleszcza przekazuje je swojemu potomstwu
– powiedziała dr Wierzbicka.
Badania pokazują, że kleszcz może przenosić babeszjozę na zwierzęta i ludzi. W związku z tym naukowcy wskazują na potrzebę prowadzenia dalszych badań, które zweryfikują rolę kleszczy w zakażaniu i rzeczywiste możliwości przenoszenia choroby.
Interia.pl