Łatwiejsze zdobycie pozwolenia na broń? Konfederacja i PiS złożą nową ustawę

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Broń

Broń / Fot. lifesizepotato Wikimedia Commons

Konfederacja z posłami PiS pracują nad projektem, który ma ułatwić dostęp do broni. Pozwolenie na broń ma być „tak proste” jak prawo jazdy.
  • „Rzeczpospolita” informuje, że przedstawiciele Konfederacji i PiS złożą nową ustawę o broni i amunicji.
  • Pozwolenie na broń mógłby dostać każdy, kto ma 18 lat, nie został skazany za niektóre przestępstwa, posiada miejsce zamieszkania w Polsce i nie choruje psychicznie.
  • Wydawaniem pozwolenia na broń ma zajmować się organ cywilny, konkretnie wojewoda.
  • Zobacz także: Wybrano nowego prezesa PZPN. Zdeklasował protegowanego Zbigniewa Bońka

Konfederacja z posłami PiS pracują nad projektem, który ma ułatwić dostęp do broni. Poseł Michał Urbaniak z Konfederacji powiedział, że wydanie pozwolenia na broń ma wyglądać podobnie, jak w przypadku prawa jazdy.

– Przedstawiciele Konfederacji i PiS złożą nową ustawę o broni i amunicji. W jej efekcie liczba prywatnych egzemplarzy może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie

– napisała we wtorek „Rzeczpospolita”.

Obecnie pozwolenia na broń wydaje policja, a zdobycie jej do ochrony osobistej jest bardzo trudne. Ma się to jednak zmienić, ponieważ Konfederacja z posłami PiS chce zrewolucjonizować zasady dostępu do broni palnej. 

Przewiduje to projekt o broni i amunicji, który dojrzewa w założonym przez Konfederację Parlamentarnym Zespole ds. Kultury Posiadania Broni

– informuje dziennik.

Według „Rzeczpospolitej”, jego prawdziwymi autorami są środowiska strzeleckie, a główne założenie to odejście od celów, do których wydaje się pozwolenia. Obecna ustawa wymienia m.in. łowiecki, sportowy i kolekcjonerski.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Pozwolenie na broń „tak proste” jak prawo jazdy

Wydanie pozwolenia na broń ma wyglądać podobnie, jak w przypadku prawa jazdy.

– Nie będzie zajmowała się tym policja, lecz organ cywilny, konkretnie wojewoda, choć nie wykluczamy, że tę kompetencję będzie mógł mieć starosta 

– powiedział poseł Michał Urbaniak z Konfederacji, szef Parlamentarnego Zespołu ds. Kultury Posiadania Broni.

Zgodnie z nową propozycją pozwolenie na broń mógłby dostać każdy, kto ma 18 lat, nie został skazany za niektóre przestępstwa, posiada miejsce zamieszkania w Polsce i nie choruje psychicznie. Dodatkowo taka osoba musiałaby zdać egzamin bądź przez co najmniej pięć lat posiadać obywatelską kartę broni. Wprowadzenie tego ostatniego dokumentu to kolejna rewolucja. Karta pozwalałaby na posiadanie broni uchodzącej za najmniej niebezpieczną, m.in. strzelb, broni gazowej czy niektórych rodzajów broni bocznego zapłonu. Do posiadania karty niepotrzebny byłby egzamin, a wystarczyłoby złożenie umotywowanego wniosku. Podobnie jak w przypadku pozwolenia trzeba by spełnić wymógł pełnoletności, niekaralności za niektóre przestępstwa, zamieszkania w RP i zdrowia psychicznego.

infosecurity24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY