Ofensywa dyplomatyczna Izraela wobec Polski. Wycofają się z deklaracji historycznej Morawiecki-Netanjahu?

Dodano   7
  LoadingDodaj do ulubionych!
Morawiecki-Netanjahu

Morawiecki-Netanjahu / fot. wikimedia commons

Z informacji "Dziennika Gazeta Prawna" wynika, że Jerozolima rozważa wycofanie się z deklaracji historycznej, którą zawarł Mateusz Morawiecki z Benjaminem Netanjahu. Wypowiedzenie dokumentu ma być odpowiedzią na podpisanie nowelizacji ustawy o Kodeksie postępowania administracyjnego przez Andrzeja Dudę.
  • Gazeta wskazuje, że Izrael w odpowiedzi na podpis prezydenta RP pod nowelą ustawy o Kodeksie postępowania administracyjnego wycofa się z deklaracji Morawiecki-Netanjahu.
  • Według informacji “DGP”, w kolejnym kroku Polska spodziewa się wypowiedzenia deklaracji historycznej. Została podpisana przez premierów: Morawieckiego i Netanjahu w czerwcu 2018 r.
  • Rozmówcy “DGP” z kręgów dyplomatycznych przekonują, że nie będą za wszelką cenę walczyć o utrzymanie deklaracji. 
  • Zobacz także: Prezydent Afganistanu opuścił kraj. Wkrótce nastąpi przekazanie władzy Talibom

Poniedziałkowy “DGP” wskazuje, iż istnieje prawdopodobieństwo, że Izrael wycofa się z deklaracji Morawiecki-Netanjahu.

“Wypowiedzenie dokumentu podpisanego przez Polskę i Izrael w 2018 roku ma być odpowiedzią na podpisanie w sobotę przez prezydenta Andrzeja Dudę noweli kodeksu postępowania administracyjnego. Jerozolima twierdzi, że zamyka ona drogę do roszczeń dla tych, którzy stracili majątek w okresie Zagłady. Polska odrzuca taką argumentację” – pisze poniedziałkowy “Dziennik Gazeta Prawna”.

Izrael wycofa się z deklaracji historycznej po słowach Dudy?

“DGP” zacytował sobotnią wypowiedź prezydenta. Powiedział on, że “wraz z podpisem kodeksu postępowania administracyjnego kończy się epoka chaosu prawnego, epoka mafii reprywatyzacyjnych, niepewności milionów Polaków i braku poszanowania dla elementarnych praw obywatelek i obywateli naszego kraju”.

Dziennik przytoczył słowa szefa MSZ Izraela Jaira Lapida, który na sobotnim nagraniu wideo poinformował, że wydał “instrukcję naszej chargé d’affaires w Warszawie powrotu na konsultacje na nieokreślony czas”. Polskie prawo określił jako “niemoralne” i “antysemickie”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Według informacji “DGP”, w kolejnym kroku Polska spodziewa się wypowiedzenia deklaracji historycznej. Została podpisana przez premierów: Morawieckiego i Netanjahu w czerwcu 2018 r.

“Kończyła ona spór o nowelizację ustawy o IPN. Wówczas Polska całkowicie wycofała się z regulacji, która miała wprowadzić kary za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy. W Jerozolimie nazwano ją “prawem o Szoa” – przypomina gazeta.

Jak podał dziennik, w 2018 r. Lapid był liderem ugrupowania Jest Przyszłość i ówczesny minister edukacji, a dziś premier Naftali Bennett – byli krytyczni wobec tej deklaracji.

Rozmówcy “DGP” z kręgów dyplomatycznych przekonują, że nie będą za wszelką cenę walczyć o utrzymanie deklaracji.

“W zasadzie każdy nasz krok definiowany jest i będzie jako antysemityzm. Nie ma z kim rozmawiać po drugiej stronie” – przekonują.

Jak dodają, problemem nie jest zresztą wycofanie izraelskiego dyplomaty z Warszawy czy deklaracja. Jak pisze “DGP”, ważniejsza jest reakcja USA, które również krytykują zmiany w kodeksie postępowania administracyjnego.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY