Rusza szczepienie dzieci od 12 roku życia. Jest jasny sprzeciw niezależnych lekarzy

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
szczepienie dzieci

dziecko w masce / Fot. pixabay.com

Europejska Agencja Leków dopuściła do użytku szczepionkę na COVID-19 firmy Moderna u dzieci. Wcześniej taka możliwość występowała w przypadku Pfizera.

Od piątku dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat mogą zaszczepić się preparatem Spikevax od firmy Moderna. Poinformowało o tym Ministerstwo Zdrowia. Tymczasem niezależni lekarze apelują o zatrzymanie eksperymentów medycznych na polskich dzieciach.

Pod koniec lipca Europejska Agencja Leków dopuściła do użytku szczepionkę na COVID-19 firmy Moderna u dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 17 lat. Wcześniej taka możliwość występowała tylko w przypadku Pfizera.

– Szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień u osób małoletnich w wieku 12-18 lat są wykonywane przy użyciu szczepionek w schemacie dwudawkowym

– przekazało Ministerstwo Zdrowia.

W przypadku szczepionki Comirnaty (od firmy Pfizer/BioNTech) rekomendowany odstęp między dwoma dawkami powinien wynieść 21 dni. Z kolei w przypadku szczepionki Spikevax (od Moderny) zarekomendowano odstęp to 28 dni.

W komunikacie podkreślono, że rekomendacje są zgodne z charakterystyką produktów leczniczych.

Ministerstwo zaznaczyło, że w celu uzyskania maksymalnej możliwej ochrony przed COVID-19, w tym choroby wywołanej przez wariant delta wirusa SARS-CoV-2, ważne jest podanie dwóch dawek szczepionki bez nieuzasadnionego wydłużania odstępów między dawkami.

Niezależni lekarze apelują o zatrzymanie szczepienia dzieci

Tymczasem Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców walczy o zatrzymanie eksperymentów medycznych na polskich niemowlętach i dzieciach. W liście do Adama Niedzielskiego argumentują, że koronawirus nie jest groźny dla dzieci („procent zgonów na COVID-19 w Polsce – wśród osób w wieku 0-17 lat – od stycznia 2021 do dziś to 0,00003”).

Przekonują, że dzieci odgrywają nieistotną rolę w przenoszeniu SARS-CoV-2 oraz że proponowane preparaty do szczepień (również dzieci) powstały w oparciu o nową technologię „inżynierii genetycznej”, na bazie której nie były produkowane żadne dotąd stosowane szczepionki. Nie uzyskały nigdy licencji i są w fazie badań eksperymentalnych, które zakończą się w 2022-2023 roku.

bankier.pl, pulsmedycyny.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY