Słowacja. Lekarze rodzinni odradzają szczepienia przeciw COVID-19. Zobacz dlaczego

COVID
Dodano   5  
  Loading
Szczepienie na koronawirusa.

Szczepienie na koronawirusa. / Fot. Pixabay

Część lekarzy rodzinnych na Słowacji odradza swoim pacjentom szczepienia przeciw COVID-19.

Część lekarzy rodzinnych na Słowacji odradza swoim pacjentom szczepienia przeciw COVID-19. Uważają, że system jest zbiurokratyzowany, a informacje przekazywane przez władze państwowe są skąpe.

Reporterzy „SME” rozmawiali z lekarzami pierwszego kontaktu, którzy praktykują w regionach, gdzie są najniższe wskaźniki szczepień; żaden z nich nie szczepi w swoich gabinetach. 

Cytowani lekarze rodzinni skarżą się na zbiurokratyzowany system, a informacje od władz państwowych są niewystarczające. Wskazują też, że w ich miejscowościach jest niskie zainteresowanie szczepieniami i istnieją inne miejsca na przyjęcie preparatów, np. punkty szczepień. 

Według „SME” lekarze rodzinni są często pytani o opinię zawodową odnośnie do szczepień. Według badań Słowackiej Akademii Nauk z początku lutego ludzie w kwestii szczepień najczęściej kierują się opinią członków najbliższej rodziny (49 proc. respondentów), a następnie opinią lekarza rodzinnego (47 proc.).

Dziennikarze skontaktowali się z autorami postów na profilu gazety w sieci społecznościowej, którzy pisali, że spotkali lekarzy, którzy nie zalecają szczepień lub je odrzucają. Trudno stwierdzić, czy opinie lekarzy bezpośrednio zniechęciły osoby, które chciały się szczepić, czy tylko utwierdziły ich w przekonaniu, by tego nie robić.

Cytowany przez dziennik epidemiolog Peter Sabaka zwrócił uwagę, że wśród słowackich lekarzy jest słaba wiedza na temat szczepionek i są wśród nich także antyszczepionkowcy. Lekarze, do których zwrócili się dziennikarze, nie chcieli ujawniać tożsamości. Pytani, skąd czerpią informacje o przeciwwskazaniach do szczepień, odpowiadali, że z publikacji Stowarzyszenia Lekarzy Prywatnych, z własnej praktyki lub że są to informacje „powszechnie znane”.

W Niemczech kampania reklamująca szczepienia

Tymczasem kilkanaście sieci handlowych w Niemczech połączyło siły i planuje kampanię reklamową, propagującą szczepienia przeciw Covid-19 wykonywane w sklepach. Powodem mają być obawy handlowców przed powrotem obostrzeń i zamknięciem sklepów. Kampania będzie skierowana przede wszystkim do miejscowości o niskim poziomie wyszczepienia.

prawy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
54sarian
Gość
54sarian
14 sierpnia 2021 04:28

Zaufany kardiolog u którego się leczę radził wpierw zastanowić się czy poddać się szczepieniu.

Peter
Gość
Peter
15 sierpnia 2021 18:20

Czego jeszcze trzeba, by ,,zwykły obywatel,, zrozumiał wreszcie, że jest to wyłącznie pandemia polityczna .Wirusy były, są i będą, a uczciwy rząd ( takiego nie ma przynajmniej w Europie) wydawał by pieniądze podatników na edukację o odporności obywateli, a nie finansował kampanie reklamowe obcych korporacji z kręgu ..BIG FARMA,,

Wojciech
Gość
Wojciech
20 sierpnia 2021 11:47
Reply to  Peter

Tak zwany zwykły obywatel dzieli się na dwie kategorie. Jedni wierzą we wszystko co mówi władza (każda władza) i ci są gotowi wydrapać oczy za wiarę szczepionkową oraz tych, którzy nie ufają systemowi z zasady. Ci widzą że to o im się opowiada to jakaś ściema polirtyczno-medialna zupełnie nie trzymająca się kupy.

zbych
Gość
zbych
19 sierpnia 2021 08:48

Jak tak dalej pójdzie, to sąsiedzi z zachodu zaczną organizować punkty szprycowania w miejskich szaletach. Paranoja w pełnej krasie. Sytuacja nie jest ciekawa, bo nasz tabelkarz może wpaść na pomysł, aby i te rozwiązania organizacyjne zaimportować do nas.

Wojciech
Gość
Wojciech
20 sierpnia 2021 11:49
Reply to  zbych

To nie on wymyśla. Instrukcje przychodzą z góry, tylko nikt nie wie gdzie ta “góra” jest. Na pewno ma w tym udział sekretariat Fauciego. Już wiadomo, że stamtąd wychodziły instrukcje dla wielu rządów. Prawdopodobnie siedzą w tym po uszy macherzy od Schwaba (Davos).

POLECAMY