Nadchodzi nowa siła polityczna. Jest wniosek o utworzenie partii. Zagrozi Konfederacji?

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Michał Kołodziejczak

Michał Kołodziejczak / fot. You Tube/ Rolnik Info

Michał Kołodziejczak poinformował, że do sądu został złożony wniosek o rejestrację AgroUnii jako partii politycznej. Zdaniem lidera ruchu rolników, są oni spadkobiercami ruchów ludowych i solidarnościowych.

AgroUnia to ruch rolniczy i organizacja, której liderem i założycielem jest Michał Kołodziejczak. W pierwszym tygodniu sierpnia zorganizowała w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego protest polegający na blokadzie drogi krajowej nr 12.  Najważniejszą informacją ostatnich dni jest jednak wniosek o rejestrację AgroUnii jako partii politycznej.

Wniosek o rejestrację AgroUnii

Kołodziejczak poinformował, że w ubiegłym miesiącu do sądu został złożony wniosek w tej sprawie.

“Nam brakuje ludzi, którzy nas reprezentują i upominają się o tych, którzy ciężko pracują, o klasę pracowniczą, tych, którzy w większości wypracowują PKB. Myślę tutaj nie tylko o rolnikach – to są także kobiety, które siedzą na kasach w supermarketach, układają towar na półkach; to są także pielęgniarki i ratownicy medyczni, którzy ostatnio, podczas kolejnej fali pandemii, bardzo mocno nam wszystkim pomogli, a nie zostali odpowiednio docenieni” – powiedział w rozmowie z PAP Kołodziejczak.

Ocenił, że “rząd nie dotrzymał umowy społecznej z większością ludzi”.

“Establishment, elity, stanowią w ogóle jakąś osobną frakcję w polskim społeczeństwie, ich oderwanie od naszych codziennych problemów – pozwalamy im na naprawdę dużo, w głowie mi się nie mieści, żeby dłużej na to wszystko przymykać oko” – zaznaczył. 

“Jak dla mnie, musi zostać zawarta nowa umowa społeczna w Polsce – choćby co do służby zdrowia i składek na nią, jak będą one w Polsce wyglądały, bo nie wyobrażam sobie, żeby to było tak jak teraz” – dodał.

“Spadkobiercy ruchu ludowego”?

Pytany, na jakich ideowych fundamentach ma być oparta nowa partia, Kołodziejczak wskazał na tradycje ruchu ludowego.

“Elektorat PSL czuje dzisiaj brak jakiegoś fundamentu i wiary w to, że ci, którzy są w tak zwanej partii ludowej mogą ich reprezentować. To my czujemy się prawdziwymi spadkobiercami ruchu ludowego, a nawet także wszystkich ruchów solidarnościowych. Większość polityków, którzy dzisiaj są przy władzy czy w opozycji, chcą się od tego odciąć; nie utożsamiają się z naszą historią, z ruchami, które działały w Polsce w latach osiemdziesiątych, a uważam że jesteśmy obecnie w bardzo podobnym momencie, co wtedy” – podkreślił.

Wniosek o rejestrację AgroUnii popierają rolnicy?

Zaznaczył również, że “wolność związkowa i prawo do zrzeszania się jest nie tylko przywilejem, lecz uprawnieniem prawnie gwarantowanym w Konstytucji RP oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, której Polska jest stroną”.

“Tym samym ochrona tej wolności w razie potrzeby może być egzekwowana przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka” – podkreślił.

Dodał również, że “dzisiaj mamy bardzo duży odzew od ludzi, którzy zawiedli się lewicą”.

“Mamy w Polsce lewicę laicką, a nam potrzeba normalnej, prawdziwej lewicy, która reprezentuje związki zawodowe, reprezentuje pracowników i upomina się o ich prawa. Taka lewica społeczno-zawodowa, a nie tylko laicka, która dzisiaj zasiada w ławach sejmowych, która jest lewicą upasioną i leniwą, która oderwała się od własnego elektoratu” – wskazał.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Kołodziejczak o Lepperze

Lider AgroUnii odniósł się także do postaci zmarłego w 2011 lidera Samoobrony Andrzeja Leppera.

“Andrzej Lepper okazał się prorokiem tego, co w Polsce będzie się działo” – ocenił.

“Dzisiaj to, co widzimy – drożyzna, brak mieszkań, ciężka praca, która niestety nie równą się godnej wypłacie, i ciągle ta sama banda złodziei przy korycie, która od tamtego czasu się nie zmieniła. Lepper dokładnie o tym wszystkim mówił, robił to w sposób bardzo skuteczny, który dzisiaj bardzo mocno doceniamy” – powiedział.

Dalsze działania AgroUnii

Kołodziejczak zapowiedział także kolejne działania AgroUnii.

“Już w sobotę będzie kolejna blokada Helu; kolejnym ruchem będą nieplanowane i niezgłaszane wydarzenia już w tym tygodniu w Polsce, o których też zapewne będzie głośno; za około 2 tygodnie będą też blokady, w niektórych miejscach 24-godzinne, w niektórych 48-godzinne, by zwrócić uwagę na problemy rolników” – zapowiedział.

“Będziemy też nawoływać do tego, by inne grupy społeczne, inne grupy zawodowe brały udział w tym wszystkim, bo nie zostało nam nic innego, jak mocno się sprzeciwić przeciw temu, co się dzieje – cały ten establishment musi wiedzieć, że nie pozwolimy na powtórkę z lat dziewięćdziesiątych, kiedy oni pod przykrywką pomocy bardzo mocno się poukładali między sobą i zaspokoili swoje potrzeby kosztem większości społeczeństwa” – zaznaczył Kołodziejczak.

Lider AgroUnii zapowiedział również, że na przedstawienie konkretnych rozwiązań programowych “przyjdzie czas, gdy już zostanie zarejestrowana partia”.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY