Medycy straszą: “W najbliższych tygodniach możemy dojść do poziomu kilku tysięcy infekcji dziennie”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
KATOWICE BRIEFING NT. IDENTYFIKACJI WARIANTÓW SARS-COV-2

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Andrzej Grygiel. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Rządowi eksperci uważają, że możemy spodziewać się kolejnego wzrostu zakażeń tej jesieni. We wtorek 10 sierpnia odnotowano 200 nowych przypadków COVID-19.
  • Lekarze zapowiadają, że jesienią należy spodziewać się wzrostu zachorowań na COVID-19. Ich zdaniem, liczba zakażeń będzie coraz szybciej wzrastać.
  • Dr Michał Sutkowski uważa, że głównym powodem wzrostu zakażeń są osoby w średnim wieku, które jeszcze nie przyjęły preparatu przeciw COVID-19.
  • Zdaniem ekspertów, w najbliższych tygodniach możemy dojść do poziomu kilku tysięcy infekcji dziennie. Jednak najważniejsze, by nie rosła liczba pacjentów w szpitalach. 
  • Zobacz także: Hiszpański rząd: Kościelne placówki mają prawo odmawiać przeprowadzania eutanazji

Medycy coraz częściej zaczynają wypowiadać się o czwartej fali zachorowań na COVID-19. Ma to związek z ponownie zwiększającą się liczbą zakażeń w Polsce. Ostatni wzrost liczby infekcji to według medyków efekt obecności bardziej zakaźnego wariantu Delta oraz tego, że duża część osób, które wyjeżdżają teraz na wakacje, wciąż nie jest zaszczepiona przeciw COVID-19.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych doktor Michał Sutkowski przyznaje, że na tym etapie bardzo trudno jest zachęcić do szczepień nieprzekonanych.

“Widać efekty w pojedynczych przypadkach, brakuje ruchu w tym zakresie. Dzwonimy i rozmawiamy telefonicznie z 30-, 40-, 50-latkami. Tu jest duży problem, myślę, że wielu procent tych osób nie przekonamy do szczepień. Właśnie trzydziesto- i czterdziestolatkowie są często opiekunami osób starszych, organizują im medycynę, stanowią blokadę, która utrudnia nam dotarcie do niezaszczepionych staruszków” – dodaje doktor Sutkowski.

Według danych służb sanitarnych, w ostatnim miesiącu najczęściej koronawirusem zakażały się osoby z grup, gdzie jest najmniej zaszczepionych. Ponad połowa infekcji dotyczyła osób, które nie skończyły czterdziestu lat.

Medycy mówiąc o czwartej fali twierdzą, że w najbliższych tygodniach możemy dojść do poziomu kilku tysięcy infekcji dziennie. Jednak najważniejsze, by nie rosła liczba pacjentów w szpitalach. Teraz w całej Polsce zajętych jest 307 miejsc covidowych w lecznicach. Ten wskaźnik na szczęście w ostatnich dniach jest stabilny.

Resort zdrowia w codziennych raportach publikuje dane dotyczące bieżącej liczby zachorowań oraz zgonów przy udziale COVID-19.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY