Hiszpański rząd: Kościelne placówki mają prawo odmawiać przeprowadzania eutanazji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
chory w szpitalu

Zdjęcie ilustracyjne / fot. unsplash/Olga Kononenko

Kościół Katolicki w Hiszpanii odpowiada na legalizację eutanazji wprowadzoną w marcu bieżącego roku. Hiszpański Episkopat zaapelował do rządu, by ten uznał placówki opiekuńcze prowadzone przez Kościół za "wolne od wykonywania eutanazji".

Sukces hiszpańskiego Kościoła

W marcu b. r. skrajnie lewicowy rząd Hiszpanii zalegalizował wykonywanie eutanazji. W odpowiedzi na tę decyzję, w czerwcu władze hiszpańskiego Episkopatu wystosowały wezwanie do rządu, by ten uznał Katolickie placówki opiekuńczo-medyczne za instytucje “wolne od wykonywania eutanazji.” Jednakże jakiś czas temu pojawiła się odpowiedź rządowego Komitetu Bioetyki, z której jasno wynika, że placówki prowadzone przez Kościół Katolicki mają prawo odmówić wykonywania eutanazji, powołując się na “instytucjonalny” sprzeciw sumienia.

Komitet Bioetyki uznał ponadto, że placówki prowadzone przez Kościół funkcjonują bardzo dobrze i nie powinno się odbierać im dotacji. Federico de Montalvo, szef Komitetu, wskazał również, że instytucje służby zdrowia w Hiszpanii w większości należą do Kościoła Katolickiego. Jak podaje hiszpański Episkopat, Kościół prowadzi na terenie całego kraju 878 domów spokojnej starości oraz 69 szpitali.

Eutanazja – marzenie współczesnego świata

Jednakowoż nie wszyscy podzielają zadowolenie z prawa do omowy wykonania eutanazji przez katolickie ośrodki. Burzy się szczególnie lewica domagająca się pełnej możliwości do zabijania nie tylko nienarodzonych dzieci, ale także ludzi starszych, którzy wymagają specjalnej opieki. Jak zauważył Federico de Montalvo, istnieje możliwość ewentualnego pozbawienia środków placówek służby zdrowia prowadzonych przez Kościół Katolicki. Dodał, że ich miejsce mogą zająć instytucje prowadzone przez fundusze inwestycyjne, dla których liczą się jedynie zyski.

Należy pamiętać, że instytucje katolickie nigdy nie mogą zgodzić się na przeprowadzanie eutanazji, ponieważ zdecydowanie zabrania tego nauka Kościoła. W Katechizmie Kościoła Katolickiego, pod punktem 2277, możemy przeczytać, że “w ten sposób działanie lub zaniechanie działania, które samo w sobie lub w zamierzeniu zadaje śmierć, by zlikwidować ból, stanowi zabójstwo głęboko sprzeczne z godnością osoby ludzkiej i z poszanowaniem Boga żywego, jej Stwórcy. Błąd w ocenie, w który można popaść w dobrej wierze, nie zmienia natury tego zbrodniczego czynu, który zawsze należy potępić i wykluczyć”.

Eutanazja bezpośrednia, niezależnie od motywów i środków, polega na położeniu kresu życiu osób upośledzonych, chorych lub umierających. Jest ona moralnie niedopuszczalna.

2277 KKK

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

marsz.info.pl/ekai.pl/conferenciaepiscopal.es

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY