Joe Biden nałożył kolejne sankcje na Białoruś

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezydent USA, Joe Biden

Prezydent Joe Biden / Fot. screen

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w poniedziałek nowe sankcje przeciwko Białorusi. Zadeklarował, że chce wspierać białoruski naród.
  • Nowe sankcje objęły m.in. oligarchów bliskich Alaksandrowi Łukaszence, Narodowy Komitet Olimpijski Białorusi oraz dwa kluczowe przedsiębiorstwa państwowe.
  • Prezydent USA nie wykluczył kolejnych sankcji na Białoruś.
  • Joe Biden: Wspieramy naród białoruski w jego odważnym realizowaniu demokratycznych aspiracji.
  • Zobacz także: Łotewskie MSW chce wprowadzenia stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w poniedziałek nowe sankcje przeciwko Białorusi. Restrykcje objęły 27 osób i 17 podmiotów. – Odpowiedzialnością wszystkich, którzy dbają o prawa człowieka, wolne i uczciwe wybory i wolność słowa jest sprzeciwianie się tym represjom – powiedział prezydent USA.

Amerykański resort finansów poinformował, że głównym celem nowych sankcji, wprowadzonych w rocznicę sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi, są oligarchowie i biznesmeni, nazywani „portfelami Łukaszenki”.

Chodzi m.in. o barona naftowego Mikałaja Warabieja, magnata tytoniowego Alaksieja Aleksina oraz zarejestrowane na Cyprze spółki należące do budowlanego imperium bliskiego Łukaszence serbskiego biznesmena Nebojszy Karicia.

Nowe sankcje nałożono też dwie kolejne firmy państwowe – gigant przemysłu potasowego Biełaruskalij oraz Grodzieńską Fabryka Tytoniowa „Niemen”. Restrykcjami objęto również byłych i obecnych szefów tych firm.

Sankcje objęły Narodowy Komitet Olimpijski Białorusi

Nowe sankcje USA nałożyły też na Narodowy Komitet Olimpijski Białorusi. Jest to związane z brakiem ochrony protestujących sportowców oraz oskarżeniami, że kierowana przez syna Łukaszenki – Wiktara, instytucja służy omijaniu sankcji i praniu pieniędzy.

Restrykcjami objęto także kolejnych przedstawicieli aparatu represji. Również tych odpowiedzialnych za zmuszenie do lądowania samolotu Ryanair z Aten do Wilna w celu zatrzymania dziennikarza Ramana Pratasiewicza i jego partnerki Sofii Sapiegi.

Nowe sankcje oznaczają m.in. zamrożenie ich aktywów na terenie USA oraz zakaz dokonywania transakcji z osobami i podmiotami z USA oraz za pośrednictwem amerykańskich firm i systemów.

– Od zatrzymywania tysięcy pokojowych demonstrantów, przez więzienie ponad 500 aktywistów, przywódców społeczeństwa obywatelskiego i dziennikarzy jako więźniów politycznych, po zmuszanie do lądowania międzynarodowego lotu w afroncie dla globalnych norm, działania reżimu Łukaszenki są bezprawnymi wysiłkami, by utrzymać się przy władzy za każdą cenę. Odpowiedzialnością wszystkich, którzy dbają o prawa człowieka, wolne i uczciwe wybory i wolność słowa jest sprzeciwianie się tym represjom

– oznajmił prezydent Biden.

rezydent podpisał przy tym rozporządzenie umożliwiające dodatkowe rozszerzenie sankcji.

– Jak powiedziałem liderce białoruskiej opozycji, Swiatłanie Cichanouskiej, wspieramy naród białoruski w jego odważnym realizowaniu demokratycznych aspiracji

– przypomniał Biden.

bankier.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY