Marian Banaś szuka sojuszników. Nieoficjalne negocjacje z posłami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Marian Banaś

Marian Banaś / Fot. You Tube/ Telewizja Republika

We wtorek sejmowa komisja regulaminowa, będzie rozpatrywać wniosek o uchylenie immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli. W celu zachowania swojej pozycji, Marian Banaś toczy pośrednie i bezpośrednie rozmowy zakulisowe z przedstawicielami wszystkich ugrupowań parlamentarnych.
  • Prezes Najwyższej Izby Kontroli walczy z obozem rządzącym, który chce się go pozbyć, choć otrzymał on od nich nominację.
  • Marian Banaś przeprowadza szereg spotkań z posłami z różnych opcji politycznych, pragnąć w ten sposób zdobyć poparcie w momencie głosowania nad uchyleniem immunitetu.
  • Prokuratura Krajowa zarzuca prezesowi NIK wiele przestępstw w tym natury podatkowej.
  • Zobacz także: Wrocław: Obywatele zatrzymali pedofila. Miał koszulkę “Jeb*ać PIS”. Umówił się z 12-latką

Trwa walka o przetrwanie Mariana Banasia na stanowisku prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Dwa tygodnie temu Prokurator Generalny wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu Banasiowi. Prokuratura przedstawiła wstępnie kilkanaście zarzutów, w tym podanie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym i deklaracji podatkowej. Z kolei dziennikarze Wirtualnej Polski dotarli do informacji, z której wynika, że Marian Banaś kontaktuje się z posłami za pomocą swoich współpracowników. Miały zdarzać się również przypadki bezpośrednich rozmów pomiędzy prezesem NIK, a zaproszonymi politykami.

Podczas takich negocjacji prezes NIK przekonuje swoich rozmówców o swojej niewinności. Wniosek o uchylenie mu immunitetu nazywa wprost elementem wojny z politykami obozu rządzącego. Banaś niejednokrotnie przyznawał o tym podczas publicznych konferencji prasowych.

Każdy odpowiedzialny człowiek, który wie na czym polega funkcja NIK, powinien zagłosować tak, aby ta instytucja mogła działać. Dopóki nie ma w mojej sprawie prawomocnego wyroku, nie powinno się odwoływać mnie ze stanowiska

– powiedział Banaś w Polsacie News, podkreślając, że już za PRL odczuwał podobną represję na nim oraz członkach rodziny.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Prezes NIK negocjuje z każdą opcją polityczną

W anonimowych rozmowach z dziennikarzami Wirtualnej Polski, politycy przyznają, że dochodziło do takich spotkań. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że w jednym z takich spotkań brał udział również świeży koalicjant PiS, Paweł Kukiz.

Potwierdzam, taka rozmowa miała miejsce. Nie była ona tajna, skoro odbyła się w siedzibie NIK. Nie chcę jednak mówić, kto brał w niej udział. Szczegóły zachowamy dla siebie. W ostatnim czasie prezes NIK próbował się kontaktować z Kukizem przez posłów koła, w końcu udało się umówić spotkanie. Spodziewamy się, że spotkanie będzie dotyczyło m.in. wniosku Prokuratora Generalnego o uchylenie immunitetu 

– wyjaśnił działacz Lewicy.

Co więcej, spotkanie z liderem koła Kukiz’15 można określić mianem niespodzianki, gdyż wcześniej politycy tego ugrupowania stanowczo popierali uchylenie immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli, podpierając się zasadą równości wobec prawa.

Nie będzie tutaj dużego dylematu z naszej strony, zawsze głosowaliśmy przeciwko immunitetom. W naszej strategii było uchylenie immunitetu posłom, prokuratorom i sędziom. Uważamy, że są zbędne i każdy powinien być równy wobec prawa. Od tego są sądy, żeby oceniać, czy ktoś jest winny, czy nie 

– stwierdził Jarosław Sachajko.

Reprezentanci Koalicji Obywatelskiej nie potwierdzają na razie swojego uczestnictwa w rozmowach. Jedynym ich kontaktem z urzędnikami NIK było to w sprawie kontroli. Rzecznik NIK w rozmowie telefonicznej z dziennikarzami WP również nie potwierdził takowego spotkania. Nie chciał on również odpowiedzieć na pytanie w sprawie harmonogramu spotkań.

wp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY