Czarnek o powrocie do szkół: “Rozważany jest jeden scenariusz: powrót stacjonarny”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Minister Czarnek

Minister Czarnek / Fot. You Tube / Ministerstwo Edukacji i Nauki

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek potwierdził, że rozważa wyłącznie pełny powrót do nauki stacjonarnej. Dodał, że w tym roku nie będzie zmian w podstawie programowej.
  • Minister Czarnek był gościem w Programie I Polskiego Radia. Tematem audycji był powrót do szkół polskich dzieci od września.
  • Zdaniem ministra, brane pod uwagę jest wyłącznie pełne przywrócenie edukacji stacjonarnej. Czarnek wspomniał o wszelkich regulacjach sanitarnych, które mają obowiązywać w szkołach.
  • Szef resortu edukacji poinformował, że nie będzie obowiązku szczepień dla nauczycieli.
  • Zobacz także: Szwajcaria zerwała negocjacje z Brukselą. Uniokracji w szoku: “Żałujemy” 

Minister Czarnek mówił o powrocie do szkół w Programie I Polskiego Radia. Wskazał, jak będzie funkcjonowała szkoła od nowego roku szkolnego, powiedział, że przygotowywany jest powrót do nauki stacjonarnej.

“Rozważany jest jeden scenariusz: powrót stacjonarny – podkreślił minister. – Stąd 100 mln zł, które trafi do szkół na sprzęt dezynfekujący i mierzący temperaturę: bramki i termometry ręczne, które w liczbie od trzech do siedmiu trafią do wszystkich placówek” – dodał.

Czarnek przypomniał, że 2 sierpnia na stronach resortu znalazły się wytyczne sanitarne. Przekazano je również szkołom, dotyczą one bezpiecznego powrotu do nauki stacjonarnej od nowego roku szkolnego.

Pytany, czy dzieci będą w szkołach obowiązkowo testowane na obecność koronawirusa, Czarnek powiedział, że „nie ma takiego scenariusza; jest scenariusz, aby wszystkie przechodziły badania temperatury”. Wskazał, że to podstawowy czynnik decydujący o tym, czy dziecko może wejść do szkoły.

Minister wskazał, że nie planuje nauczania zdalnego w razie wystąpienia wysokiej IV fali pandemii. Czarnek powiedział: „na razie nie przewidujemy takich perturbacji”. Dodał, że polskie szkoły są przygotowane, aby stawić czoło nowej fali zakażeń.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Czarnek o powrocie do szkół: Nie będzie zmian w podstawie programowej

Powiedział również, że w tym roku nie będzie zmian w podstawie programowej, gdyż „to praca długoletnia”. Zaznaczył, że w tym roku zaplanowano dodatkowe godziny wspomagające dla uczniów.

“Trafi na nie 187 mln zł, 90 proc. samorządów zgłosiło się po te środki, żeby nadrabiać materiał stracony w ubiegłych latach” – wyjaśnił minister.

Szef resortu edukacji poinformował, że nie będzie obowiązku szczepień dla nauczycieli.

“Dziś szacujemy, że blisko 80 proc. środowiska zostało zaszczepione. Nauczyciele zostali zaszczepieni w I grupie – przypomniał Czarnek. Dodał, że również względem uczniów nie są planowane obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. – Nie mamy też pomysłu, aby dzielić dzieci na zaszczepione i niezaszczepione” – dodał.

Pytany o to, kiedy będą podwyżki dla nauczycieli, minister powiedział, że „system pracy i wynagradzania nauczycieli musi ulec zmianie i te podwyżki już w przyszłym roku będą miały miejsce, bo tego wymaga zawód nauczyciela”. Wskazał jednak, że wysokość podwyżek zależy od rozwiązań, które uda się wypracować ze związkami zawodowymi.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY