Wojewoda mazowiecki stwierdził nieważność uchwały zakazującej furgonetkom pro-life jazdy po Warszawie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Instagram

Uchwała przyjęta przez Radę Warszawy, która zakazywała furgonetkom pro-life poruszania się po stolicy została unieważniona.
  • 8 lipca została zatwierdzona uchwała zakazująca jazdy po Warszawie furgonetkom pro-life.
  • W piątek w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego ukazało się rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody mazowieckiego unieważniające w całości uchwałę.
  • Uchwała naruszała m.in. obowiązujący porządek prawny.
  • Zobacz także: Tusk usunie krzyże ze szkół? Minister Czarnek interweniuje

Uchwała przyjęta przez Radę Warszawy, która zakazywała furgonetkom pro-life poruszania się po stolicy, została unieważniona. Taką decyzję podjął wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Warszawscy radni 8 lipca zatwierdzili uchwałę zakazującą jazdy po mieście niektórym pojazdom. Chodzi o furgonetki, które jeździły po stolicy z hasłami dotyczącymi m.in. aborcji oraz mniejszości seksualnych. Zgłaszający projekt uchwały mecenas Jarosław Kaczyński, radny KO, nie ukrywał, że chodzi o wyeliminowanie z obszaru miasta treści antyaborcyjnych i „homofobicznych”.

Wojewoda mazowiecki unieważnił uchwałę

W piątek w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego ukazała się decyzja dotycząca wprowadzenia przepisów z 8 lipca w życie. Konstanty Radziwiłł stwierdził nieważność uchwały, która zakazywała jazdy furgonetkom pro-life. 

Dokument określa zapisy uchwały „jako naruszające obowiązujący porządek prawny w stopniu istotnym”. Radziwiłł zwrócił uwagę na brak podstaw prawnych, które uzasadniałyby wydanie przepisów porządkowych w zakresie wynikającym z uchwały. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wojewoda stwierdził również, że Rada Warszawy nie wywiązała się ze swojego obowiązku wykazania w treści aktu oraz uzasadnieniu, że wystąpiły ustawowe przesłanki upoważniające ją do wydania przepisów porządkowych. O unieważnienie przepisów wnioskowali m.in. wiceszef MS Marcin Romanowski, Prokuratura Okręgowa w Warszawie oraz Instytut Ordo Iuris.

metrowarszawa.gazeta.pl, kresy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY