Francuskie firmy unikają płacenia podatków w Polsce. Druzgocący raport

ważne
Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
przedsiębiorcy

przedsiębiorcy / fot. unsplash/Adeolu Eletu

Jak podaje raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, duża część francuskich firm działających na terenie RP nie odprowadza podatku CIT, albo odprowadza jedynie niewielką jego wartość. Co więcej, niektóre z tych firm dostają od państwa polskiego pomoc publiczną przekraczającą wartość odprowadzanego podatku.
  • Duża część francuskich przedsiębiorców nie odprowadza podatku CIT, albo odprowadza jego minimalną wartość. Odprowadzony podatek CIT jednej z firm wyniósł 0,004% jej przychodów
  • Niektóre z tych firm otrzymują od polskich instytucji państwowych wsparcie finansowe, przekraczające wartości ich podatku CIT
  • Firmom polskim ciężko jest konkurować z francuskimi gigantami ponoszącymi minimalne obciążenia podatkowe
  • Zobacz także: Niemcy nie zamierzają wypłacić Polsce należnych reparacji. “Kwestia została uregulowana”

Francuskie giganty konkurencją dla polskich firm

Według raportu opublikowanego przez ZPP, wiele francuskich firm ma niemałe ulgi w prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie naszego kraju. Oprócz tego stanowią poważną konkurencję dla polskich firm, które nie są objęte podobnym odciążeniem. Co ciekawe, polskie instytucje państwowe dodatkowo pomagają francuskim przedsiębiorcom, tym samym wspierają je finansowo.

– Faktyczny brak podatku to nie jedyna korzyść dla francuskich firm działających w Polsce. Niektóre z nich, w ostatnich  latach otrzymywały od polskich instytucji państwowych pomoc publiczną o znacznie większej wartości, niż odprowadzony przez te podmioty podatek CIT. Dodatkowo, dwie z analizowanych firm otrzymało zamówienia publiczne o wartościach zbliżonych do płaconego w Polsce podatku – czytamy w raporcie “Francuskie firmy w Polsce” ZPP.

Unikanie podatku jako strategia rynkowa

Wydaje się, że francuskie firmy niejako żerują na polskiej gospodarce, a zarazem unikają jakiegokolwiek wkładu w jej rozwój. W raporcie ZPP możemy przeczytać także, że dla francuskich przedsiębiorców – z sektora przemysłowego – koszty pracy są znacznie niższe w Polsce niż we Francji. Dla korporacji z branż spożywczych czy handlu detalicznego, zdecydowanym zaś plusem jest wysokie tempo wzrostu popytu konsumpcyjnego.

Co więcej, na podstawie danych Ministerstwa Finansów, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotował zestawienie największych spółek kapitału francuskiego, ukazujący stosunek ich przychodów do odprowadzonego podatku CIT. I tak zapłacony podatek CIT w Polsce w latach 2015-2019 stanowi m. in.: Decathlon Sp. z o.o. 0,86% przychodów, Renault Polska Sp. z o.o. 0,40% przychodów, Carrefour Polska Sp. z o.o 0,16% przychodów, Auchan Polska Sp. z o.o. 0,004% przychodów.

Skala problemu wydaje się dotąd niedostrzegana. Jak pokazuje powyższe zestawienie, nie brakuje firm, które odprowadzają podatek CIT o wartościach nieprzekraczających 1% osiąganych przychodów.

Czytamy dalej w raporcie

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Twitter, zpp.net.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY