Niemcy nie zamierzają wypłacić Polsce należnych reparacji. “Kwestia została uregulowana”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Armin Laschet

Armin Laschet / fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Kwestia reparacji została w przeszłości ostatecznie uregulowana w drodze wzajemnego porozumienia - powiedział kandydat na kanclerza Niemiec, Armin Laschet, ucinając temat winnych Polsce reparacji wojennych. Dodał natomiast, że zamiast tego życzyłby sobie "intensyfikacji stosunków polsko-niemieckich".

Wizyta na obchodach upamiętniających Powstanie Warszawskie

W minioną sobotę do Polski przyleciał Armin Laschet, który wziął udział w uroczystościach związanych z 77 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Odniósł się także do ogromu okrucieństwa spowodowanego przez nazistowskie Niemcy.

II wojna światowa, wywołana napaścią nazistowskich Niemiec na Polskę, przysporzyła nieskończenie wielu cierpień. Niemcy są świadome tej historycznej odpowiedzialności.

Powiedział

Swoją obecność na obchodach argumentował głębokim wstydem i pokorą spowodowaną zbrodniami popełnionymi przez Niemców na całym narodzie polskim. – Podczas mojej ostatniej wizyty w Polsce złożyłem wieniec pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Powstanie w Getcie Warszawskim było powstaniem odważnych Żydów i Żydówek przeciwko nazistom – dodał.

Kwestia reparacji wojennych

W wywiadzie udzielonym Rzeczpospolitej, został także zapytany o reparacje należne Polsce oraz o symboliczne zadośćuczynienie. – Kwestia reparacji została w przeszłości ostatecznie uregulowana w drodze wzajemnego porozumienia. Ciągła polityczna instrumentalizacja tych kwestii niewiele tu pomaga – odpowiedział. Zapytany o udział w odbudowie Pałacu Saskiego stwierdził, że ważniejszym jest skupić się na relacjach w społeczeństwie.

Moim zdaniem nie wystarczy skupiać się na kwestii odbudowy Pałacu Saskiego. Czy nie powinniśmy raczej myśleć o wzmocnieniu stosunków na poziomie społeczeństwa obywatelskiego? Czy nie powinniśmy na przykład wzmocnić wymiany młodzieży? W tym zakresie życzyłbym sobie intensyfikacji stosunków polsko-niemieckich, która także wymaga nakładów finansowych.

Powiedział

Na koniec jednak podkreślił, że naród niemiecki musi być świadomy swojej historycznej odpowiedzialności za wolność i niezależność Polski oraz, że kwestia ta musi być przekazywana młodemu pokoleniu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rp.pl, fronda.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY