USA: Biden wzywa gubernatora Nowego Jorku do ustąpienia: “Myślę, że powinien zrezygnować ze stanowiska”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Joe Biden

Joe Biden / PAP/EPA/SHAWN THEW Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Prezydent Joe Biden wezwał gubernatora Nowego Jorku Andrew Cuomo do ustąpienia ze stanowiska. Stanowisko prezydenta ma związek z potwierdzeniem przez prokuraturę stanową oskarżeń o molestowanie kobiet.
  • Prezydent Biden wezwał gubernatora Nowego Jorku do rezygnacji ze stanowiska. Sprawa ma związek z potwierdzeniem zarzutów dotyczących molestowania 11 kobiet przez Andrew Cuomo.
  • Do ustąpienia gubernatora ze stanowiska wzywają także pozostali przedstawiciele Partii Demokratycznej. Głos zabrała m.in. Nancy Pelosi oraz Chuck Schumer.
  • Andrew Cuomo nie jest zagrożony zarzutami karnymi, jednak może zostać usunięty z urzędu.
  • Zobacz także: Segregacja sanitarna w Nowym Jorku. Miejsca publiczne tylko dla zaszczepionych

Joe Biden wzywa skompromitowanego gubernatora Nowego Jorku do ustąpienia ze stanowiska.

“Myślę, że powinien zrezygnować ze stanowiska” – powiedział Biden pytany w Białym Domu o komentarz w sprawie oskarżeń wobec swojego partyjnego kolegi.

Jak dodał, jest świadomy doniesień o możliwym impeachmencie gubernatora przez stanowy parlament. Nie odpowiedział jednak na pytanie, czy gubernator powinien usłyszeć zarzuty karne.

We wtorek nowojorska prokuratura stanowa opublikowała raport w sprawie oskarżeń przeciwko gubernatorowi.

Śledczy ustalili, że Cuomo dopuścił się molestowania seksualnego 11 kobiet, w tym swoich asystentek i m.in. ochraniającej go policjantki. Polityk miał dotykać je wbrew ich woli i składać im nieprzyzwoite propozycje.

 Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W raporcie znalazła się też wzmianka, że w przygotowaniu strategii odpierania oskarżeń miał pomagać mu jego brat, dziennikarz CNN Chris Cuomo.

Mimo szczegółowych ustaleń prokuratury w ponad 160-stronicowym dokumencie gubernator zanegował wszystkie zarzuty i zapowiedział, że nie ustąpi ze stanowiska.

Nie tylko Biden wzywa gubernatora do ustąpienia

Biden jest kolejnym politykiem z partii Demokratów, który wzywa Cuomo do ustąpienia. Wcześniej zrobiła to m.in. przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i lider większości w Senacie USA Chuck Schumer.

O tym, że gubernator „nie może dłużej pozostawać na stanowisku” przekonany jest też przewodniczący Zgromadzenia Ustawodawczego stanu Nowy Jork Carl Heastie.


W związku z raportem politykowi nie grożą zarzuty karne, jednak może zostać pozbawiony funkcji w drodze impeachmentu.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY