Wariant Lambda COVID-19 bardziej odporny na szczepionki. „Może być potencjalnym zagrożeniem dla ludzi”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szczepionki na koronawirusa.

Szczepionki na koronawirusa. / Fot. Pixabay

Najnowsze badania z Japonii wykazały, że Lambda jest dużo bardziej odporny na szczepionki niż inne warianty koronawirusa.

Najnowsze badania z Japonii wykazują, że Lambda jest dużo bardziej odporny na szczepionki niż inne warianty koronawirusa. Naukowiec  z Uniwersytetu Tokijskiego uważa, że „Lambda może być potencjalnym zagrożeniem dla ludzi”.

Japońscy naukowcy stwierdzili, że wariant Lambda koronawirusa, po raz pierwszy wykryty w Peru, a obecnie rozprzestrzeniający się w Ameryce Południowej, jest wysoce zakaźny i dużo bardziej odporny na szczepionki niż oryginalna wersja wirusa.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W artykule, opublikowanym przed recenzją na bioRxiv, badacze ostrzegają, że skoro wariant Lambda został oznaczony przez Światową Organizację Zdrowia jako „wariant zainteresowania”, a nie jako „wariant niepokojący”, ludzie mogą nie zdawać sobie sprawy, że stanowi on poważne zagrożenie.

Lambda bardziej odporny na szczepionki i wysoce zakaźny

W badaniach laboratoryjnych naukowcy odkryli, że trzy mutacje w białku S (ang. spike; białku kolca) wirusa Lambda, znane jako RSYLTPGD246-253N, 260 L452Q i F490S, pomagają mu oprzeć się neutralizacji przez przeciwciała wywołane szczepionką. Według badaczy dwie dodatkowe mutacje, T76I i L452Q, przyczyniają się do tego, że Lambda jest wysoce zakaźna.

Nie wiadomo jeszcze, czy Lambda jest bardziej niebezpieczna od Delty. Starszy pracownik naukowy Kei Sato z Uniwersytetu Tokijskiego uważa, że „Lambda może być potencjalnym zagrożeniem dla ludzi”.

Wariant Lambda, znany wcześniej jako C.37, został wykryty w Peru w grudniu ub.r. i rozprzestrzenił się do 29 krajów, w tym do siedmiu krajów Ameryki Południowej, oraz do Australii.

forsal.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY