- „Polski Ład” zapewnia ulgi podatkowe, które zwalniają z połowy podatku dochodowego na czas 4 lat osobę, która przeniesie do Polski swoją rezydencję podatkową.
- Ulgi podatkowe mogą być zachętą dla imigrantów, gdyż zapłacą oni o połowę mniejszy podatek dochodowy od obywateli RP.
- Ustęp poświęcony ocenie następstw „ulgi na powrót” wskazuje, że ok. 2/3 z cudzoziemców w kraju spełnia kryteria uzyskania odliczenia od podatku dochodowego.
- Zobacz także: Sondaż United Surveys. Wzrost poparcia Koalicji Obywatelskiej. Co się dzieje z Konfederacją?
Rząd zapowiedział ulgi podatkowe dla Polaków, którzy po latach emigracji wrócą do kraju. Rzecz w tym, że z ulgi korzystać będą mogli również imigranci, którzy po przeniesieniu rezydencji podatkowej do Polski będą przez cztery lata cieszyć się niższymi podatkami niż Polacy.
Program PiS „Polski Ład”, który ma pomóc wyjść Polsce z kryzysu wywołanego pandemią, wprowadza szeroką reformę systemu opodatkowania. Zjednoczona Prawica zapewnia, że beneficjentem zmian będą polskie firmy. Polscy pracownicy mogą jednak na propozycji rządowej stracić.
Wśród wprowadzanych przez rząd zmian podatkowych znalazła się tzw. „Ulga na powrót”. Ulgi podatkowe mają być zachętą dla Polaków, którzy mieszkają za granicą, do rozważenia powrotu do Polski. Zwalniają one z połowy podatku dochodowego na czas 4 lat osobę, która przeniesie do Polski swoją rezydencję podatkową. Warunkiem uzyskania ulgi podatkowej jest zamieszkiwanie przez minimum trzy lata za granicą.
Ulgi podatkowe dla imigrantów
W propozycji ustawy podatkowej, sporządzonej 26 lipca 2021 roku nie uzależniono odliczenia od podatku od kryterium polskiego obywatelstwa czy pochodzenia. W praktyce oznacza to, że zamiast Polaków powracających do kraju, ustawa może faworyzować ukraińskich imigrantów i innych cudzoziemców. Ulgi podatkowe spowodują, że zapłacą oni o połowę mniejszy podatek dochodowy od obywateli Rzeczypospolitej. OSR projektu, dokument opisujący przewidywane skutki wprowadzenia go w życie, zdaje się potwierdzać takie przewidywania.
Nazwy „ulgi na powrót” używa się w nim zamiennie z określeniem „ulgi w podatku dochodowym dla podatników osiedlających się w Polsce”. Co więcej, ustęp poświęcony ocenie następstw „ulgi na powrót” wypełniony jest danymi o migrantach w Polsce i ocenia wstępnie, że ok. 2/3 z cudzoziemców w kraju spełnia kryteria uzyskania odliczenia od podatku dochodowego.
pch24.pl