Znamy kolejne skutki przejścia COVID-19. Są najnowsze badania

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
INDIA CORONAVIRUS PANDEMIC COVID19

INDIA CORONAVIRUS PANDEMIC COVID19 / PAP/EPA/IDREES MOHAMMED

Z przeprowadzonej ankiety wśród niemal 10 tys. pacjentów wynika, że jeszcze 8 miesięcy po przejściu relatywnie łagodnej postaci COVID–19 mogą utrzymywać się zaburzenia pamięci. Towarzyszy temu ogólne pogorszenie zdrowia.
  • Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Oslo, choroba wywołana przez wirus SARS Cov-2 ma nie tylko negatywny wpływ na układ oddechowy. Skutki przejścia COVID-19 mogą objawiać się także w układzie nerwowym.
  • Naukowcy stwierdzili, że łagodne przejście choroby może dawać skutki uboczne w postaci problemów z pamięcią.
  • Badanie przeprowadzone przez Norwegów ma jednak pewne limity. Jest tak, gdyż sprawdzano w nim głównie subiektywne odczucia pacjentów.
  • Zobacz także: Mobilne punkty szczepień przy parafiach na Podlasiu. Zobacz ile osób skorzystało

Według najnowszych badań, choroba wywołana wirusem SARS CoV-2 ma wpływ nie tylko na układ oddechowy. Badania wskazują skutki łagodnego przejścia COVID-19 również dla systemu nerwowego. Objawy z jego strony mogą być częścią długotrwałych dolegliwości.

Naukowcy z Oslo badają nowe skutki przejścia COVID-19

Naukowcy z Uniwersytetu w Oslo przeprowadzili badanie prawie 10 tys. ochotników, aby sprawdzić ich stan pamięci krótko po przechorowaniu COVID–19 oraz 8 miesięcy później. Żaden z uczestników nie miał postaci choroby, która wymagałaby pobytu w szpitalu.

Analiza uwzględniła także różnorodne czynniki dodatkowe, takie jak demografia, inne schorzenia, jakość życia związaną ze stanem zdrowia. 72 osoby z 651 (11 proc.), które przeszły infekcję koronawirusem zgłosiło problemy z pamięcią.

Wśród osób, które przeszły infekcję, ryzyko zaburzeń pamięci było 4,66 razy wyższe niż w grupie osób przypadkowo wybranych.

267 z 649 (41 proc.) osób po przejściu choroby zgłosiło pogorszenie zdrowia. 12 proc. miało także kłopoty z koncentracją. 82 proc. tych, którzy odczuwali zaburzenia pamięci, zgłaszało przy tym gorsze zdrowie.

Naukowcy zwracają uwagę na pewne ograniczenia badania. Jednym z najważniejszych było to, że analiza polegała na pytaniach o subiektywne odczucia odnośnie pamięci, a nie na obiektywnych testach.

„Nasze wyniki sugerują, że SARS–CoV–2 może negatywnie wpływać na pamięć nawet przez 8 miesięcy od łagodnej choroby i może to się wiązać z pogorszeniem zdrowia i PASC. Rezultaty te powinny być bodźcem do ponownego przemyślenia tezy, że COVID–19 może być łagodną chorobą. Nakazują także zastanowienie, czy obecne strategie leczenia domowego są optymalne z punktu widzenia długofalowych skutków. Nasze wyniki wskazują, że kłopoty z pamięcią mogą być częścią PASC, ale pewniejsze wnioski wymagają dłuższej obserwacji” – piszą w swojej pracy naukowcy.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY