Dobre informacje dla rolników! Rząd walczy z nieuczciwymi praktykami handlowców

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dieta po Covid

Warzywa / Fot. Silar Wikimedia Commons

Rząd przyjął w ubiegły piątek projekt ustawy gwarantującej rolnikom stałą obecność na polskim rynku handlowym. Nowe przepisy, które wejdą do życia od listopada b.r. mają wyeliminować kilkanaście nieuczciwych praktyk handlowców. Dzięki tym zmianom rolnicy mają otrzymać lepsze warunki do prowadzenia swojej działalności rolnej.
  • Od listopada bieżącego roku mogą obowiązywać nowe przepisy w sektorze zajmującym się obrotem produktów rolnych.
  • Rządowy projekt zakłada eliminację przynajmniej 10 nieuczciwych praktyk stosowanych przez przedstawicieli handlowych.
  • Rolnicy dzięki zmianom mają poczuć stabilność finansową oraz otrzymać zagwarantowany udział na polskim rynku.
  • Zobacz także: Biedronka chce obejść zakaz handlu. Dogadała się z Pocztą Polską. PiS interweniuje

Polscy rolnicy od listopada mają odczuć pozytywne efekty przeprowadzonej mini-rewolucji w warzywniakach, która ma uciąć dotychczasowe praktyki przedstawicieli handlowych. Ma to zagwarantować większą pewność funkcjonowania rolników na polskim rynku. Zmiany oczywiście przyniosą również większe zyski producentom artykułów spożywczych.

W tym celu została zaprojektowana i przyjęta przez rząd ustawa definiująca 16 nieuczciwych praktyk handlowców. Aż dziesięć z nich dotyczy sprzedawców warzyw. Są to m.in.: zapłata w terminie późniejszym niż 30 dni za produkty łatwo psujące się i 60 dni na pozostałe produkty, anulowanie zamówienia produktów łatwo psujących w terminie krótszym niż 30 dni przed przewidywanym terminem dostarczenia, bezprawne pozyskiwanie, wykorzystywanie lub ujawnienie przez nabywcę tajemnic handlowych dostawcy.

Ponadto sześć pozostałych nieuczciwych praktyk, będą dozwolone wyłącznie, gdy w sposób wyraźny i jasny zostały one ujęte we wcześniej skomplementowanej i parafowanej umowie między nabywcą i dostawcą. Przepisy te dotyczą m.in. zwrotu przez nabywcę niesprzedanych produktów rolnych i spożywczych dostawcy nie płacąc za te niesprzedane produkty, pobierania od dostawcy opłaty stanowiącej warunek przechowywania, prezentowania lub oferowania do sprzedaży jego produktów lub udostępniania takich produktów na rynku, żądania od dostawcy ponoszenia całości lub części kosztów rabatów na produkty rolne i spożywcze sprzedawane przez kupującego w drodze promocji.

Aby zapewnić ochronę prawną wprowadzono również system karny. Rządowy projekt zakłada procedurę dobrowolnego poddania się karze pieniężnej. W takim przypadku, handlowiec stosujący nieuczciwe praktyki może otrzymać niższą karę, jednakże nie mniejszą niż 50 procent zakładanej kary finansowej, gdyby strona nie poddała się dobrowolnej karze.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie z początkiem listopada 2021 r.

Również w piątek rząd przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego. Projektowane nowe przepisy m.in. podnoszą z 40 tys. zł do 100 tys. zł kwotę przychodów zwolnioną od podatku dochodowego w ramach rolniczego handlu detalicznego.

money.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY