Biedronka chce obejść zakaz handlu. Dogadała się z Pocztą Polską. PiS interweniuje

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sieć sklepów Biedronka

Sieć sklepów Bideronka / fot. pawulon Wikimedia Commons

Sieć sklepów otworzyła się w niedzielę handlową na mocy umowy z Pocztą Polską. Interwencję w tej sprawie zapowiada poseł PiS Jan Mosiński.
  • Biedronka otworzyła część swoich sklepów w ubiegłą niedzielę. Był to dzień ustawowo wolny od handlu. Powodem otwarcia sklepów jest test usług pocztowych.
  • Interwencję w tej sprawie zapowiedział poseł PiS Jan Mosiński. Jego partia planuje również wprowadzić nowelizację ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Celem jest wyeliminowanie wszelkich luk prawnych, z których korzystają obecnie sklepy otwarte w święto.
  • Przykładem sieci sklepów, które ominęły rządowy zakaz handlu jest „Żabka” oraz Intermarche.
  • Zobacz także: SONDAŻ. Stabilne poparcie dla Zjednoczonej Prawicy. Na jaki wynik może liczyć Konfederacja?

Biedronka otworzyła w minioną niedzielę część swoich sklepów. Powodem były testy nowej usługi pocztowej, którą sieć sklepów będzie oferowała przy współpracy z Pocztą Polską. Porozumienie ze spółką skarbu państwa jaką jest Poczta Polska zaskoczyło polityków rządzącego Prawa i Sprawiedliwości. Wygląda na to, że Biedronki będą otwarte w niedziele.

Inicjatywa portugalskiej sieci sklepów i spółki skarbu państwa zaniepokoiły posła PiS Jana Mosińskiego. Jego zdaniem sieć hipermarketów wykorzystuje niejasne regulacje prawne.

“Nie rozumiem działań Poczty Polskiej. W tej sprawie wystąpię z zapytaniem do prezesa Poczty Polskiej, ponieważ to moim zdaniem omijanie przepisów ustawy i szukanie luki w prawie. Nie wszystko przystoi spółce państwowej. Poczta Polska jest spółką skarbu państwa. Będę chciał wyjaśnić te działania” – mówi Mosiński portalowi Wirtualnemedia.pl.

Otwarte Biedronki w niedziele powodem nowelizacji ustawy zakazującej handlu

Grupa posłów rządzącej partii na czele z Januszem Śniadkiem, byłym przewodniczącym NSZZ „Solidarność” pracuje nad nowelizacją ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Jest to odpowiedź na omijanie przepisów, o których mówił Mosiński. W myśl tej propozycji otwarte mogłyby być tylko te podmioty, które na co dzień większość przychodów osiągają z działalności pocztowej. Poseł został zapytany, czy jego partii uda się uzyskać większość podczas głosowania w tej sprawie.

“Zobaczymy w jakim kierunku będą szły te przepisy. Wówczas będziemy dyskutować, czy Porozumienie to poprze. Poza tym są też członkowie innych klubów parlamentarnych. Mam nadzieję, że swoją wrażliwość społeczną okaże Lewica i nie będzie tylko lewicą kawiorową, jak się o niej mówi i będzie lewicą z krwi i kości, której zależy, żeby niedziele były dniami wolnymi od handlu” – tłumaczy Mosiński.

Wyjaśnień od Poczty Polskiej nie będzie domagać się poseł Robert Telus z PiS.

“Poczta Polska jest państwową spółką, ale może prowadzić swoje sprawy biznesowe. Trudno mi jest to komentować. Na pewno trzeba jednak robić wszystko, żeby ten proceder ukrócić. Tu nie chodzi tylko o Pocztę Polskę, bo różne sklepy i supermarkety podpisywały umowy z innymi firmami kurierskimi, żeby mieć punkt pocztowy u siebie i obchodzić przepis” – przekonuje Telus.

Telus pośrednio odwołuje się do sieci sklepów „Żabka”, która podpisała porozumienie z firmą DHL. Sieć Intermarché podpisała z kolei umowę z firmą In Post, dzięki której w niedzielę otwarto kilkanaście sklepów. Jak na razie wygląda na to, że Biedronki będą otwarte w niedziele.

wirtualnemedia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY