Białoruska olimpijka chce uzyskać azyl polityczny. Otrzyma pomoc od Polski

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Chryscina Cimanouska

Chryscina Cimanouska / fot. twitter.com/TadeuszGiczan

Białoruska olimpijka za krytykę trenerów została odsunięta przez białoruski komitet olimpijski od startu w igrzyskach w Tokio. Chce uzyskać azyl polityczny w Polsce.
  • Białoruska olimpijka za krytykę trenerów została odsunięta przez białoruski komitet olimpijski od startu w igrzyskach w Tokio. Chce uzyskać azyl polityczny.
  • Wiceszef MSZ Marcin Przydacz: Zaproponowaliśmy jej wizę humanitarną i może swobodnie kontynuować karierę sportową w Polsce, jeśli tak zdecyduje.
  • Białoruskie media mocno skrytykowały olimpijkę. Stwierdziły, że jest to próba przykrycia słabej formy sportowej międzynarodowym skandalem. 
  • Zobacz także: Szefowie MSW Francji i Austrii apelują o wzmocnienie północnych granic UE. Chodzi o napływ imigrantów

Białoruska lekkoatletka Chryscina Cimanouska, którą władze Białorusi chciały zmusić do powrotu do kraju z Igrzysk, otrzymała wizę humanitarną w Polsce. Poinformował o tym Marcin Przydacz, podsekretarz stanu w MSZ.

Cimanouska przed kilkoma dniami skrytykowała kierownictwo kadry. Zaznaczyła, że z powodu ich zaniedbań do igrzysk w Tokio nie dopuszczono trzech białoruskich biegaczek, a ona sama została zapisana do udziału w sztafecie 4×400 m, choć biega na 200 m.

W niedzielę lekkoatletka, która chce uzyskać azyl polityczny poinformowała, że została odsunięta przez białoruski komitet olimpijski od startu w igrzyskach w Tokio. Ogłosiła też, że reżim w Mińsku próbuje zmusić ją, wbrew jej woli, do powrotu do kraju. Białoruska olimpijka zgłosiła się na policję i zaapelowała o pomoc. Zadeklarowała, że nie wróci na Białoruś.

Białoruska olimpijka otrzyma azyl polityczny w Polsce

Międzynarodowy Komitet Olimpijski przekazał, że bada sytuację zawodniczki. W niedzielę Polska zaoferowała lekkoatletce pomoc.

– Polska jest gotowa pomóc Chryscinie Cimanouskiej (…). Zaproponowaliśmy jej wizę humanitarną i może swobodnie kontynuować karierę sportową w Polsce, jeśli tak zdecyduje

– napisał na Twitterze wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz.

Dziś z kolei, jak przekazała japońska telewizja NHK, powołując się na źródła, Polska rozpoczęła proces przyznawania azylu białoruskiej sprinterce Chryscinie Cimanouskiej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Białoruska olimpijka chcąca uzyskać azyl polityczny wystąpiła o wizę humanitarną w Polsce, która została jej przyznana. Informację przekazał wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział z kolei w Poznaniu dziennikarzom, że sportsmence zaproponowano m.in. ubieganie się o azyl – na razie nie zdecydowała się skorzystać z tej możliwości.

Cimanouska przyleci do Polski

Wadzim Krywaszejeu z Fundacji Solidarności Białoruskiego Sportu powiedział, że wiza, o którą stara się Cimanouska, pozwoli jej ubiegać się o azyl polityczny w Polsce. Poinformował też, że fundacja kupiła bilet dla Cimanouskiej z Tokio do Warszawy na 4 sierpnia.

– Białoruska sprinterka Chryscina Cimanouska w najbliższych dniach przyleci do Warszawy; jeszcze w poniedziałek ma otrzymać tzw. wizę humanitarną

– poinformował około południa wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Białoruskie media ostro skrytykowały lekkoatletkę. Zarzuciły jej m.in. niewdzięczność i próbę przykrycia swojej słabej formy sportowej międzynarodowym skandalem. Agencja Reutera przekazała, że mąż lekkoatletki uciekł z Białorusi na Ukrainę.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY