Obowiązkowe szczepienia w Polsce? “Jesteśmy bardzo bliscy”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rada Medyczna

Andrzej Horban / fot. flickr.com

Zdaniem prof. Andrzeja Horbana, Rada Medyczna będzie zalecać obowiązkowe szczepienia różnych grup zawodowych. Wśród potencjalnych grup zawodowych główny doradca ds. pandemii wymienia m.in. nauczycieli.

Na antenie TVN24 prof. Horban został zapytany, czy jest już decyzja, czy w Polsce będą obowiązkowe szczepienia dla jakichś grup zawodowych.

“Nie ma jeszcze, ale jesteśmy bardzo bliscy. Zalecenie – tak, ale jeszcze pan minister powinien przekuć to w swój komunikat lub też zalecenie co do kalendarza szczepień”

– odpowiedział krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych.

Horban wymienił także pięć grup zawodowych, które prawdopodobnie obejmie obowiązek szczepień. Na pierwszym miejscu wspomniał o pracownikach ochrony zdrowia. Zdaniem szefa Rady Medycznej, przymusowe szczepienia w tej branży to “nic dziwnego”.

Według przewodniczącego Rady Medycznej przy premierze „do rozważania jest szczepienie nauczycieli”. Horban twierdzi, że obowiązkiem powinni być objęci jego zdaniem także pracownicy administracji. Pozostałe dwie grupy zawodowe to pracownicy sklepów wielkoprzemysłowych oraz służby porządkowe.

Pytany o to, kiedy w Polsce zostaną wprowadzone obowiązkowe szczepienia, prof. Horban odparł, że „wszystko jest w rękach ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i premiera Mateusza Morawieckiego”.

“Teoretycznie można dać obywatelowi grzywnę. Praktycznie trzeba tworzyć takie prawo, żeby one było skuteczne”

– dodał.

Profesor pytany był o możliwe sankcje dla osób, uchylających się od obowiązku szczepień.

“Można dawać grzywny codziennie, ale my zawsze raczej stoimy na stanowisku, że trzeba ludzi przekonywać”

– stwierdził.

Serwis resortu zdrowia SzczepimySię podał, że do czwartku w Polsce wykonano łącznie 34 096 548 szczepień przeciw COVID-19. Łącznie zaszczepiono ponad 18 mln 192 tys. osób, z których w pełni zaszczepionych jest ponad 17 mln 225 tys. osób.

rp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY