Francja: Rozszerzony paszport szczepień wejdzie w życie od 9 sierpnia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Paszport covidowy

Paszport covidowy / fot. flickr.com

Ustawa, która wprowadza rozszerzoną wersje dokumentu wejdzie w życie 9 sierpnia. Obecnie na części terytorium Francji wprowadzono stan wyjątkowy ze względu na pogarszającą się sytuacje epidemiologiczną. Poinformował o tym w środę rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal.
  • Rozszerzona wersja paszportu szczepień, która miała wejść w życie od początku sierpnia zostanie wdrożona z lekkim opóźnieniem. Dokument potwierdzający szczepienie, negatywny wynik testu lub przebycie choroby wejdzie w życie najwcześniej 9 sierpnia.
  • Rzecznik rządu we Francji poinformował, że stan wyjątkowy obowiązuje na części terytorium państwa. Powodem jest pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna.
  • We Francji w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 27 934 osób.
  • Zobacz także: Czy możliwy jest sojusz państw UE przeciw Komisji Europejskiej ws. migracji? Minister spraw zagranicznych Austrii zabrał głos

Przyjęty przez francuski parlament projekt ustawy nie był jeszcze rozpatrzony przez Radę Konstytucyjną. Ustawa ma wejść w życie 9 sierpnia. Przypomniał o tym rzecznik rządu, co oznacza, że również tzw. rozszerzony paszport szczepień przeciwko COVID-19 lub poświadczający przebycie choroby również wejdzie w życie najwcześniej 9 sierpnia.

Pierwotnie, zgodnie z zapowiedziami rządu francuskiego miał on obowiązywać od początku sierpnia. Paszport covidowy (lub negatywny test na koronawirusa czy też zaświadczenie o przebytym zakażeniu) ma obowiązywać w szczególności w barach, kawiarniach i restauracjach oraz na pokładzie pociągów dalekobieżnych i samolotów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rozszerzony paszport szczepień i stan wyjątkowy

Kolejną kwestią, którą ostatnio poruszył rzecznik rządu we Francji jest wprowadzenie stanu wyjątkowego na części terytorium państwa. Według niego na Gwadelupie, Saint-Martin i Saint-Barthelemy ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego , by „umożliwić podjęcie wszelkich niezbędnych środków w celu ochrony mieszkańców w związku z pogarszająca się sytuacją sanitarną”.

“Na Gwadelupie tylko 15 proc. populacji jest w pełni zaszczepionych, a w Saint-Martin i Saint-Barthelemy wskaźnik zachorowań osiągnął 1714 przypadków na 100 tys. mieszkańców” – podkreślił Attal podczas spotkania z dziennikarzami po posiedzeniu Rady Ministrów.

Stan wyjątkowy umożliwia m.in. ograniczenie przemieszczania się ludności, a nawet wprowadzenie lokalnych lockdownów. Stan zagrożenia epidemicznego obowiązuje od 14 lipca w Gujanie; na wyspach Reunion i na Martynice przywrócono go od nadchodzącego weekendu.

Tymczasem we Francji w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 27 934 osób. Z objawami COVID-19 do szpitali przyjęto 490 chorych, w tym – 91 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych wzrosła o 71 do 7208. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 992 chorych. W ciągu ostatniej doby zmarło 40 osób; liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa we Francji wzrosła do 111 768 od początku pandemii.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY