Cystersi z Wąchocka znaleźli rozwiązanie! Będą odprawiać Mszę Św. zgodnie z pierwotnymi postanowieniami SW II

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Cystersi odprawią NOM po łacinie i przodem do ołtarza

Msza Święta Trydencka / Fot. Twitter

Cystersi z Wąchocka posłali w kierunku tradycjonalistów miły gest w postaci zachowania języka łacińskiego w trakcie Eucharystii. Niedzielna oraz środowa Msza Święta będzie odprawiana wg. rytu NOM jednakże zgodnie z pierwotnymi założeniami ojców Soboru Watykańskiego II. Kapłan będzie ustawiony przodem do ołtarza głównego, a liturgia będzie celebrowana w języku łacińskim.
  • Nie milknie echo papieskiej decyzji o zniesieniu dowolności w odprawianiu Mszy Świętej w rycie trydenckim, nakazując kapłanom wybłagania takiej możliwości u swoich biskupów.
  • Na przekór ponad półwiecznej praktyce odprawiania Eucharystii w NOM twarzą do ludu, wyszli ojcowie cystersi z Wąchocka.
  • W zamian za zawieszoną w diecezji radomskiej Mszy w rycie trydenckim, tamtejsi kapłani postanowili, aby Eucharystia była odprawiana zgodnie z pierwotnymi postanowieniami Vaticanum II.
  • Niedzielna Msza Święta będzie odprawiana w języku łacińskim przodem do ołtarza głównego, jednakże w rycie Novus Ordo Missae.
  • Zobacz także: Ograniczenia w liturgii rzymskiej. Czy papież naraził wiernych na niebezpieczeństwo? [ANALIZA]

Klasztor cystersów w Wąchocku poinformował, że w związku z papieskim motu proporio Traditiones Custodes, Msza Święta w rycie trydenckim zostaje zawieszona zgodnie z rozporządzeniem radomskiej kurii. Z tego powodu cystersi wpadli na osobliwy pomysł odprawiania Eucharystii zgodnie z pierwotnymi oczekiwaniami ojców Soboru Watykańskiego II.

W niedzielę o godzinie 14:30 zostanie odprawiona Msza Święta po łacinie i tzw. tyłem do ludu, a twarzą do ołtarza głównego. Kolejnym elementem będzie jednak ryt Novus Ordo Missae, który został przyjęty przez Sobór Watykański II. Będzie to okazanie posłuszeństwa wobec papieża ograniczającego odprawianie tzw. mszy trydenckiej, z zapewnieniem wiernym mszy w języku łacińskim.

W związku z zawieszeniem w naszej diecezji celebracji mszy św. trydenckich, planowana msza św. w pierwszą niedzielę miesiąca oraz środowe, będą odprawiane o stałych godzinach według Novus Ordo Missae w języku łacińskim, versus Deum oraz ze śpiewem gregoriańskim

– czytamy na stronie cystersów z Wąchocka.

Dotychczas Msze św. w rycie trydenckim sprawował w kościele o. Fabian Skowron OCist, przeor klasztoru cystersów w Wąchocku

– informuje portal kontrrewolucja.net.

Co chcieli osiągnąć ojcowie Vaticanum II?

Zaproponowana przez ojców cystersów liturgia Mszy Świętej wypełnia pierwotne założenia reformatorów z Soboru Watykańskiego II. Liturgia rozumiana jako źródło życia Kościoła została uznana za działanie całego Kościoła – ludu kapłańskiego, a nie tylko osób duchownych. Ojcowie soboru uważali, że liturgia musi uwzględniać pełny, świadomy i czynny udział zgromadzonych wiernych. Konstytucja o Liturgii Świętej dopuściła świeckich do pełnienia funkcji liturgicznych, m.in. przez uznanie, że ministranci, lektorzy, komentatorzy i członkowie chóru również spełniają prawdziwą funkcję liturgiczną.

W obrzędach łacińskich zachowuje się używanie języka łacińskiego, poza wyjątkami określonymi przez prawo szczegółowe. Ponieważ jednak i we Mszy Świętej, i przy sprawowaniu sakramentów, i w innych częściach liturgii użycie języka ojczystego nierzadko może być bardzo pożyteczne dla wiernych, można mu przyznać więcej miejsca, zwłaszcza w czytaniach i pouczeniach, w niektórych modlitwach i śpiewach, stosownie do zasad, które w tej dziedzinie ustala się szczegółowo w następnych rozdziałach

– czytamy w ustępie 1 i 2 paragrafu 36 KL normującego zasady dydaktycznego i duszpasterskiego charakteru liturgii.

Konstytucja przywróciła również do liturgii element z modlitwą wiernych oraz przywrócono dłuższe i lepiej dobrane czytania z Pisma Świętego i głoszenie przez kapłanów kazań podczas liturgii. Dodatkowo wprowadzono możliwość udzielania Komunii Świętej pod obiema postaciami oraz rozszerzyła możliwość koncelebracji Mszy Świętej. Zaleciła ona również, aby ostatnie namaszczenie było nazywane namaszczeniem chorych.

Wbrew obiegowej opinii, w KL nie ma zapisów o odprawianiu Mszy Św. twarzą do ludu, o odsunięciu ołtarza od ściany prezbiterium, o przeniesieniu Najświętszego Sakramentu z ołtarza głównego do bocznej kaplicy itp. Te i inne zmiany zostały wprowadzone przez papieża Pawła VI, który wykonując soborowe polecenie odnowy liturgii, wydał w 1969 r. nowy Mszał i objaśniające go „Ogólne wprowadzenie do Mszału rzymskiego”.

kontrrewolucja.net, liturgia.pl, antyk.org.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY