Rząd tworzy nową służbę. Ma się zająć zwalczaniem cyberprzestępczości

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szef MSWiA Mariusz Kamiński

Szef MSWiA Mariusz Kamiński / Fot. Twitter

Rząd Mateusza Morawieckiego rozpoczyna prace nad uruchomieniem nowej jednostki w Polskiej Policji. Premier ogłosił we wtorek powstanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Rekrutacja do tej jednostki będzie się odbywać na innych warunkach niż do Policji. Resort zamierza przyciągnąć nowych i zdolnych informatycznie ludzi.
  • W obliczu nowych zagrożeń polski rząd zdecydował, że należy powołać do życia nową formację odpowiedzialną za bezpieczeństwo w wirtualnej przestrzeni.
  • Premier poinformował, że w tym celu powstanie Fundusz Cyberbezpieczeństwa, który będzie finansował działanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
  • Jednostka funkcjonująca przy Komendzie Głównej Policji, będzie posiadała własne centrum zlokalizowane na warszawskich Szczęśliwicach.
  • CBZC rozpocznie swoją działalność od 1 stycznia 2022 roku, mając do dyspozycji około 250 osób z dotychczasowych wydziałów policji w tym ze służby cywilnej.
  • Rekrutacja do nowej służby będzie przebiegała według własnych regulacji, które skupiają się na pozyskiwaniu uzdolnionych informatyków i znawców wirtualnej przestrzeni.
  • Biuro będzie przeprowadzało nie tylko standardowe śledztwa dochodzeniowe, ale również własne prowokacje i zasadzki na cyberprzestępców.
  • Zobacz także: Giganci poszerzają cenzurę w internecie. Cel: Wyeliminowanie prawicy z życia publicznego

We wtorek w budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa, na której Mateusz Morawiecki przedstawił plany rządu w kwestii bezpieczeństwa cybernetycznego. Premier uczulał, że przy obecnym poziomie technologicznym wzrasta zagrożenia ze strony hakerów. We współczesnych realiach, media na całym świecie informują codziennie o różnych atakach na państwowe lub prywatne serwery.

Nie ma dnia, żebyśmy nie słyszeli o jakichś atakach sterowanych z różnych miejsc na świecie, bardzo często z inspiracji rosyjskiej czy innych krajów ze wschodu. Cyberprzestępczość to plaga XXI wieku, plaga, która zagraża instytucjom państwowym, ale także plaga, która zagraża obywatelom, firmom, przedsiębiorcom w życiu codziennym

– powiedział premier Morawiecki.

Służby Cyberbezpieczeństwa zajmą się wirtualnym bezpieczeństwem

W celu zapewnienia cyberbezpieczeństwa powstaną specjalne służby, które będą odpowiedzialne za ochronę danych zarówno tych prywatnych oraz państwowych, a także mają przechwytywać ataki hakerskie. Do sformowania nowej jednostki powstanie również specjalny Fundusz Cyberbezpieczeństwa, który będzie zasilał finansowo struktury nowej jednostki powstającej w ramach Polskiej Policji.

Dlatego, aby tym wyłudzeniom, kradzieżom, manipulacji, rożnego rodzaju atakom, cyberzagrożeniom przeciwdziałać, tworzymy służbę, która będzie specjalnie dedykowana, specjalnie będzie zajmowała się tylko tymi problemami – oprócz już dzisiaj istniejących departamentów, miejsc w służbach cywilnych i służbach specjalnych, które miały to na swojej uwadze

– oświadczył Prezes Rady Ministrów.

Odpowiedzialny za funkcjonowanie Policji, Minister Spraw Wewnętrznych Mariusz Kamiński wyjaśnił, że Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości powstanie 1 stycznia 2022 roku, Projekt ustawy, która powoła nową jednostkę do życia został przygotowany, dzięki konsultacjom z Komendą Główną Policji.

Nowa służba będzie liczyła ok. 1800 funkcjonariuszy. Chcemy, żeby powstała w pełnym wymiarze do 2025 r. Potrzebna będzie budowa nowoczesnej, bezpiecznej centrali dla tych funkcjonariuszy. Mamy już działkę przygotowaną na warszawskich Szczęśliwicach.

– poinformował minister Mariusz Kamiński.

CBZC ma być bardzo nowoczesną służbą złożoną przede wszystkim z nowo przyjętych funkcjonariuszy. Jednostka będzie prowadzić nie tylko działania dochodzeniowe i śledcze, ale zostaną jej nadane prawa do przeprowadzania działań operacyjnych.

Będzie stosowała najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane metody pracy operacyjnej, takie jak prowokacja policyjna, zakup kontrolowany

– wyjaśnił Minister Spraw Wewnętrznych.

Dodał także, że nabór do jednostki będzie prowadzony oddzielnie, ponieważ parametry będą znacząco odbiegały od standardowej procedury rekrutacyjnej do Polskiej Policji. Resort skupia się przede wszystkim na pozyskaniu ludzi o ponadprzeciętnych zdolnościach informatycznych.

Będzie liczyła się tylko ich wiedza informatyczna; zrezygnujemy z testów fizycznych. To, co w głowie, jest najważniejsze. To musi być służba atrakcyjna, przyciągająca ludzi z rynku

– zaznaczył Kamiński.

Na Fundusz Cyberbezpieczeństwa zostanie przeznaczona kwota pół miliarda złotych. Z niego to zostaną zakupione odpowiednie narzędzia, oprogramowania oraz zaawansowane środki techniczne, które będą potrzebne przy rozpracowywaniu grup cyberprzestępców.

wnp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY