Francja atakuje Węgry za ustawę o zakazie promowania LGBT w szkołach

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
„Parada Równości”.

„Parada Równości”. / Fot. Jan Bodakowski

Węgry w połowie czerwca przyjęły ustawę o zakazie promowania LGBT w szkołach. Wśród krytyków znalazła się Francja i jej minister ds. europejskich Clément Beaune.

Nowe prawo na Węgrzech zabrania m.in. programów i materiałów edukacyjnych dla dzieci, które zdaniem węgierskich władz propagują homoseksualizm, zmianę płci czy tożsamość seksualną inną niż ta nadana przy urodzeniu. Pozwala też na emitowanie produkcji poruszających tematykę homoseksualizmu dopiero po 23:00.

Francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clément Beaune jest zaniepokojony ustawą o zakazie promowania LGBT w węgierskich szkołach. Podobna opinia została przeforsowana też na poziomie Komisji Europejskiej. Nie zmieniło tego niedawne ogłoszenie przez premiera Viktora Orbana referendum w sprawie kontrowersyjnej ustawy dotyczącej społeczności LGBT.

Lobbyści LGBT dobrze wiedzą, że takie referendum mogą przegrać. Tygodnik „Valeurs Actuelles” podaje, że we Francji „wzbudza to strach”. Chodzi tu także o pozytywny przykład, za którym mogą pójść inne kraje.

Clément Beaune jest zwolennikiem sankcji wobec Węgier, które wprowadziły ustawę o zakazie promowania LGBT. Zapowiedział też, że Paryż nie zrezygnuje z żadnych form nacisku na Budapeszt.

KE kwestionuje ustawę o zakazie promowania LGBT

Można się tu spodziewać nacisku na Komisję Europejską, która sama z siebie też węgierskie działania ochrony dzieci przed ideologią LGBT kwestionuje. KE wszczęła postępowanie przeciwko Węgrom z myślą o ewentualnym skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a dalej objęcia Węgier sankcjami finansowymi.

Clément Beaune mówi o potrzebie odporności i obronie wartości, które czasami są atakowane w samej UE.

 – Nie możemy rezygnować z tych punktów 

– powiedział.

Data referendum nie została jeszcze ustalona, ale już budzi wściekłość lobbystów LGBT. Węgrzy odpowiedzą m.in. czy akceptują rozmawianie z dziećmi o ich seksualności bez zgody rodziców.

Clément Beaune sam jest osobą homoseksualną. O swojej orientacji opowiedział w grudniu ubiegłego roku w wywiadzie dla czasopisma „Têtu”. Zadeklarował wówczas, że stawia sobie za cel przeciwdziałanie „państwowej homofobii” w Polsce i na Węgrzech. Zaznaczył przy tym, że jego działania w obronie godności osób LGBT nie są motywowane względami osobistymi, a sugestie, że walczy „o siebie” byłyby dla niego obraźliwe.

pch24.pl, euractiv.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY