Doradca Sekretarza Stanu USA: “Prezydent Biden uważnie śledzi losy stacji TVN”

Dodano   5
  LoadingDodaj do ulubionych!
Doradca Sekretarza Stanu w dalszym ciągu grozi polskim władzom

Doradca Sekretarza Stanu USA, Derek Chollet / fot. Twitter

Doradca Sekretarza Stanu USA, Derek Chollet kontynuuje negatywne wypowiedzi na temat ustawy lexTVN. Poinformował, że ustawa medialna mogłaby zaburzyć polsko-amerykańskie relacje. Jest również uważnie śledzona przez amerykańskich polityków z obu stron, a także samego Prezydenta Joe Bidena.
  • Od czwartku do niedzieli w Polsce przebywał doradca Sekretarza Stanu USA, który rozmawiał z przedstawicielami polskich władz o polsko-amerykańskim partnerstwie.
  • W wywiadach udzielanych dla polskich mediów Derek Chollet przyznawał, że dla zachowania dobrych relacji pomiędzy Waszyngtonem, a Warszawą należy przyznać koncesję stacjom z grupy TVN.
  • Wyjawił również, że sprawa z ustawą medialną jest bacznie śledzona przez Republikanów i Demokratów, a także przez samego Prezydenta Joe Bidena.
  • Zobacz także: Dyplomata USA grozi Polsce palcem ws. lex TVN “Inwestycje mogą być zagrożone”

Do Polski kilka dni temu przybył doradca Sekretarza Stanu USA, Derek Chollet, aby porozmawiać z polskimi władzami m.in. o sytuacji na Białorusi, rosyjsko-niemieckim gazociągu Nord Stream 2, a także, aby przedyskutować z amerykańskimi podmiotami w Polsce na temat dalszej strategii ekspansji na nasz rynek. W wywiadzie dla “Rzeczpospolitej” nie zabrakło również najbardziej palącego opozycję oraz opinię publiczną tematu odnowy koncesji dla TVN, a także nowelizacji ustawy medialnej.

Jesteśmy przekonani, że licencja dla TVN, TVN 24 powinna zostać odnowiona. Nie tylko dlatego, że mówimy o amerykańskiej firmie, ale także dlatego, że to dotyczy istoty naszych wartości. Przyszłość fundamentalnych wolności to jądro polsko-amerykańskiego sojuszu. Demokracja ożywia nasze partnerstwo, a jej fundamentem jest wolność prasy. Wiemy, że nie jest to łatwe, to poważne wyzwanie

– wyjaśnił doradca Sekretarza Stanu USA.

Przyznał or również, że ustawa medialna przyciąga sporą uwagę Republikanów i Demokratów oraz amerykańskich stacji telewizyjnych. Zdaniem doradcy Sekretarza Stanu, również Prezydent Joe Biden śledzi uważnie całe to zamieszane, lecz nie zamierzał wchodzić w dalsze szczegóły.

Nie będą wchodził w szczegóły. Ale zwrócę uwagę, że czołowe amerykańskie media śledzą tę sprawę. A dzieje się tak z powodu wagi, jaką mają dla nas relacje polsko-amerykańskie. Republikanie i demokraci zdają sobie sprawę z wartości tego sojuszu i chcą go utrzymać.

– podkreślił Chollet.

Koncesja dla TVN24 wygasa 26 września, czyli za 65 dni. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym 2020 roku. KRRiT twierdzi, że problem leży w “sytuacji właścicielskiej” grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu przypomniał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. Od 2016 roku – w takich samych warunkach właścicielskich – KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West.

rp.pl, tvn24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY