Dyplomata USA grozi Polsce palcem ws. lex TVN “Inwestycje mogą być zagrożone”

Dodano   6
  LoadingDodaj do ulubionych!
Derek Chollet

Derek Chollet / fot. You Tube / ThisIsAmericaTV

Doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet postawił pod znakiem zapytania przyszłe amerykańskie inwestycje w Polsce. Jest to odpowiedź na zagrożenie dla przedłużenia koncesji nadawczej stacji TVN24 oraz nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.
  • Doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet spotkał się podczas swojej wizyty w Polsce z urzędnikami. Jak mówi w wywiadzie dla stacji TVN 24, przekazał im, że wolność mediów jest sprawą “kluczową”.
  • W czwartek w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji odbyły się dwa głosowania w sprawie koncesji na nadawanie dla TVN24. Jedno dotyczyło przyznania koncesji a drugie odmowy jej przyznania. Jak podano, żadne nie przyniosło wiążącego rozstrzygnięcia.
  • Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wniesiony do Sejmu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zakłada doprecyzowanie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza UE.
  • Zobacz także: Koronawirus w Polsce coraz słabszy. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia

Dyplomata ostrzega Polskę

Informacje podaje agencja Reutera. Przebywający z wizytą w Polsce doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet powiedział, że przyszłe amerykańskie inwestycje w Polsce mogą być zagrożone. Stanie się tak, jeśli koncesja dla TVN24 nie zostanie przedłużona. Tym samym amerykański dyplomata ostrzega Polskę. Słowa padły w wywiadzie wyemitowanym w czwartek przez TVN24.

Chollet powiedział, że poruszał tę kwestię podczas spotkań z polskimi urzędnikami, dodając, że wolność mediów jest „kluczowa”.

W czwartek w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji odbyły się dwa głosowania w sprawie koncesji na nadawanie dla TVN24. Jedno dotyczyło przyznania koncesji a drugie odmowy jej przyznania. Jak podano, żadne nie przyniosło wiążącego rozstrzygnięcia. Koncesja dla stacji wygasa 26 września. Grupa TVN złożyła wniosek o jej przedłużenie już w lutym 2020 roku.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wniesiony do Sejmu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zakłada doprecyzowanie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza UE. Nowe przepisy mają zapobiec przejmowaniu mediów w Polsce przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Islandia, Liechtenstein i Norwegia), w tym także przez podmioty zależne zarejestrowane na obszarze EOG. Może to uderzyć w Grupę TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery zarządzający nią za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Holandii.

W ostatnim czasie ambasada USA lobbowała w sprawie TVN24. Zabiegała o spotkanie z KRRiT, jednak ta stawiała twarde warunki. Spotkanie chargé d’affaires ambasady Stanów Zjednoczonych Bixa Aliu z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witoldem Kołodziejskim miało odbyć się 16 czerwca br. – informowała „Rzeczpospolita”. Spotkanie jednak się nie odbyło. Wywiad, w którym amerykański dyplomata Derek Chollet ostrzega Polskę w sprawie wolności mediów jest więc kolejną próbą interwencji USA w polską legislację.

kresy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY