Co Polacy myślą o UE, imigracji czy przyjęciu euro? Najnowszy sondaż

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Parlament Europejski

Parlament Europejski / Fot. flickr.com

Pracownia Research Partner zapytała Polaków o stosunek m.in. do UE, imigracji czy własnej waluty. Odpowiedzi mogą zaskakiwać.
  • Zdaniem ankietowanych Polska powinna pozostać w UE, ale bronić tam swojej niezależności czy narodowej waluty.
  • Ponad 46% badanych uważa, że powinniśmy przyjmować tylko migrantów z naszego obszaru kulturowego, w tym osoby pochodzenia polskiego. 22% jet przeciwne przyjmowania jakichkolwiek imigrantów.
  • Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 16-19.07.2021, na ogólnopolskiej próbie 1051 osób w wieku 18+.
  • Zobacz także: Francja atakuje Węgry za ustawę o zakazie promowania LGBT w szkołach

W dniach 16-19 lipca 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie dotyczące stosunku Polaków do Unii Europejskiej. 

Czy Polska powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej? Zdaniem ankietowanych, jak najbardziej. Prawie 80% z nich odpowiedziało na to pytanie twierdząco. Przeciwne pozostaniu w UE jest tylko 10% respondentów, a 11% nie ma zdania na ten temat.

Polacy patrzą przez pryzmat korzyści jakie daje nam członkostwo w Unii. Ponad 60% uważa, że nasz kraj odniósł duże lub bardzo duże korzyści z obecności w UE. Zdaniem kolejnych 30% korzyści te są średnie, a tylko 10% uznało je za niewielkie albo nie widzi ich wcale.

Sondaż: Polacy nie chcą euro i rozszerzania kompetencji UE

Pomimo ciepłego stosunku do członkostwa w Unii, Polacy chcą zachować elementy odrębności narodowej. Wyrażają się one zarówno w sferze ekonomicznej, jak i społecznej. Prawie 60% chciałoby utrzymania naszej waluty narodowej. Tylko jedna czwarta Polaków wolałaby wprowadzenie EURO, a 16% nie ma zdania na ten temat.

Ciekawe wnioski płyną z pytania o kierunek rozwoju UE. Zdaniem 37% respondentów państwa członkowskie powinny dążyć do zwiększania swojej niezależności w ramach UE, a 10% ankietowanych jest przeciwnego zdania. Prawie jedna trzecia badanych chciałaby utrzymania obecnego poziomu relacji pomiędzy państwami członkowskimi i Unią, a ponad 20% nie ma opinii na ten temat.

Jedną z drażliwych kwestii w ostatnich latach jest problem migracyjny. Ponad 46% badanych uważa, że powinniśmy przyjmować tylko migrantów z naszego obszaru kulturowego, w tym osoby pochodzenia polskiego. Ponad 22% rodaków sądzi, że nie powinniśmy przyjmować żadnych migrantów, a kolejne 16% ma przeciwną opinię i jest za otwarciem kraju dla wszystkich. Taki sam odsetek stanowią niezdecydowani. 

Podsumowując, Polacy chcą pozostania w strukturach europejskich i dostrzegają korzyści płynące z członkostwa w UE. Niemniej uważają, że poszczególne państwa członkowskie powinny stanowić o sobie w większym stopniu. Niechętnie rozstalibyśmy się z naszą narodową walutą, która za trzy lata będzie obchodzić stulecie. Nasz stosunek do imigracji jest pozytywny, ale ankietowani uznają, że przyjmowanie migrantów powinno się raczej ograniczyć do bliskich nam kulturowo i światopoglądowo Europejczyków, najlepiej o polskich korzeniach.

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 16-19.07.2021, na ogólnopolskiej próbie 1051 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY