Adamus o konflikcie USA-Chiny:”Awanturnicza polityka Korei Północnej odciąga uwagę Ameryki od Chin” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0  
  Loading
Damian Adamus

Damian Adamus / fot. You Tube/ Media Narodowe

Gościem Raportu Geopolitycznego był Damian Adamus, redaktor naczelny portalu Nowy Ład. Tematem programu stał się sojusz budowany przez Chiny z Koreą Północną przeciwko Stanom Zjednoczonym. Według zaproszonego eksperta, pełny konflikt kinetyczny największych światowych mocarstw nie jest obecnie możliwy.
  • Gościem Raportu Geopolitycznego na antenie Mediów Narodowych był redaktor naczelny portalu “Nowy Ład” Damian Adamus. Ekspert wypowiedział się w kwestii budowanej koalicji Chińskiej Republiki Ludowej z Koreą Północną.
  • Zdaniem Adamusa, Korea Północna będąc szeroko izolowana licznymi sankcjami na arenie międzynarodowej jest żywotnie zainteresowana rozbudową relacji gospodarczych z Chinami.
  • Specjalista do spraw Azji oraz Chin uznał, że największa unia handlowa świata – RCEP jest poważną odpowiedzią Chin na sojusze anty-chińskie budowane przez dyplomację Stanów Zjednoczonych. Jest to jednak element chińskiej polityki, który w ocenie eksperta główną rolę odegra dopiero w przyszłości. Taktyką Chin jest powolne budowanie przewagi gospodarczej i militarnej nad zachodem, bez nadmiernego angażowania się konflikty militarne.
  • Zobacz także: Polski Episkopat ocenzurował własny list. Pochlebnie wypowiadał się w nim o klasycznej formie rytu rzymskiego

Na początku programu poruszony został temat Komunistycznej Partii Chin i stulecia jej rządów w Państwie Środka. Wstępem do rozmowy stał się fragment tekstu Damiana Adamusa na portalu Nlad.pl, w którym autor podkreślił sukcesy partii, która obecnie posiada w Chińskiej Republice Ludowej ponad 90 mln członków. Następnie poprzez omówienie wzmacniających się więzi między Chińską Republiką Ludową, a Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną, Adamus wypowiedział się o konflikcie USA-Chiny.

“To jest pierwszy, największy sukces partii, to Komunistyczna Partia Chin stworzyła niepodległe Chiny.” – rozpoczął rozmówca.

“Kolejnym sukcesem był okres Den Xiaopinga, w którym Chiny potężnie zmodernizowały się gospodarczo. (…) PKB wzrosło około 50-krotnie w porównaniu do roku śmierci Mao. (…) Mamy w ostatnich latach szereg sukcesów technologicznych, wystarczy wspomnieć Huawei i 5g. Batalię, która również oddziałowuje na nasz region. Mamy również kwestię kosmosu. Ma się czym ta partia pochwalić. Z biednego, zacofanego państwa na poziomie krajów Afryki Subsaharysjkiej stworzyła mocarstwo, które aspiruje obecnie do globalnego przywódca, które rzuca rękawicę tym najmożniejszym, największym graczom politycznym świata.” – powiedział Adamus.

Wzmocnienie relacji Chiny-Korea Północna

Redaktor naczelny “Nowego Ładu” omówił kwestię budowania sojuszów na wschodzie Azji. Chodzi o narastające zależności miedzy Chińską Republiką Ludową, a Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną. Kontekstem zagadnienia stała się wypowiedź Kim Dzong Una, który zapowiada sojusz z Chinami w walce z “wrogimi siłami zagranicznymi”.

“Przywódca mówił przede wszystkim o Stanach Zjednoczonych. (…) Oczywiście Korea Północna jest potrzebna Chinom. Po pierwsze jako strefa buforowa (…) po drugie myślę, że Chinom jest na rękę taka awanturnicza polityka Korei Północnej. Z jednej strony trochę odciąga uwagę Ameryki i świata zachodniego od nich, Chiny mogą też powiedzieć ,że (…) “my łagodzimy” , mamy narzędzia wpływu i lewary polityczne na Koreę Północną.” – powiedział gość.

Adamus wspomniał, że Korea Północna będąc szeroko izolowana licznymi sankcjami na arenie międzynarodowej jest żywotnie zainteresowana rozbudową relacji gospodarczych z Chinami.

“Chiny są gwarantem istnienia Korei Północnej. Myślę, że gdyby nie protekcja ze strony Chińskiej Republiki Ludowej to ta polityka zaduszania Korei Północnej ze strony zachodu, przede wszystkim Ameryki byłaby bardziej skuteczna.” – dodał Adamus.

Adamus o konflikcie USA-Chiny

Przechodząc do tematu głównego programu, czyli oceny rozwoju konfliktu amerykańsko-chińskiego ekspert przypomniał, że pierwsze wizyty w Białym Domu po rozpoczęciu kadencji Joe Bidena składali przedstawiciele państw strategicznie istotnych dla konfliktu z Chinami. Adamus powiedział o wizycie premiera Japonii, prezydenta Korei Południowej i kanclerz Niemiec. Zdaniem eksperta, polityka Joe Bidena na froncie relacji zagranicznych Stanów Zjednoczonych różni się od sposobu prowadzenia ich przez jego poprzednika. Donald Trump stawiał na hegemonię USA, podczas gdy Biden próbuje prowadzić politykę opartą na partnerstwie. Swoje podejście stosuje w celu budowania międzynarodowych sojuszy przeciwko Chinom.

Redaktor wspomniał o największej unii handlowej, zawiązywanej obecnie przez Chiny w Azji. Zdaniem redaktora “Nowego Ładu” RCEP jest nadal kwestią przyszłości. Jednak docelowo wpłynie on na kluczowych partnerów Stanów Zjednoczonych zmieniając wektory ich polityki. Może się to stać poprzez wzmacniające się więzi gospodarcze tych państw z Chinami.

“Warto zauważyć, że szereg partnerów Stanów Zjednoczonych w Azji, m.in. Korea, Japonia, Australia -która jest mocno na cenzurowanym w Chinach, stoją w pewnym rozkroku strategicznym. Pierwszym partnerem gospodarczym tych państw są Chiny, podczas gdy w kwestie bezpieczeństwa tych państw zapewniają Amerykanie. To powoduje pewien rozdźwięk, te kraje chcą siedzieć na płocie. Nie chcą w żadną stronę się przesunąć.” – powiedział Adamus.

Według eksperta, najlepszą taktyką Chin w konflikcie ze Stanami Zjednoczonymi jest w tej chwili spokojny rozwój i budowanie relacji gospodarczych w regionie Indopacyfiku.

Nowa “Zimna wojna”?

W wywiadzie gość odniósł się również do porównań bieżącego konfliktu USA-Chiny z relacjami USA-ZSRR sprzed 1991 roku. Zdaniem eksperta porównania obecnych relacji amerykańsko-chińskich do czasów “Zimnej wojny” są zdecydowanie wygórowane.

“Na płaszczyźnie tego, że rywalizują dwa najpotężniejsze państwa świata to tak. Następuje tutaj szereg różnic, dlatego nie nazywałbym tego “Zimną wojną 2.0″.” – powiedział Adamus o obecnym konflikcie USA-Chiny.

Adamus twierdzi, że konflikt nie powinien przerodzić się do pełnej eskalacji kinetycznej. Podstawowym powodem ku temu wydają się być głębokie i narastające więzi gospodarcze obu państw.

Redaktor naczelny “Nowego Ładu” omówił w programie bieżące płaszczyzny konfliktu na linii USA-Chiny oraz wspomniał o potencjalnym spotkaniu na szczycie Biden- Xi. Całość nagrania dostępna jest na kanale Mediów Narodowych na You Tube.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY