Polski Episkopat ocenzurował własny list. Pochlebnie wypowiadał się w nim o klasycznej formie rytu rzymskiego

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Msza Trydencka

Msza Trydencka / Fot. Servus Tuus/ Wikimedia Commons

Z „Listu biskupów polskich do kapłanów na Wielki Czwartek 2021 roku” zniknęły fragmenty ukazujące w pozytywnym świetle klasyczną formę rytu rzymskiego. Zmianę zauważył Mateusz Ochman, który o całej sprawie poinformował w mediach społecznościowych.
  • Brakuje całego akapitu. Oprócz nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego, przedstawiono tam w superlatywach m.in. ks. Blachnickiego czy Ruch Światło-Życie.
  • List do kapłanów pt. „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy” został przyjęty przez Konferencję Episkopatu Polski na zebraniu plenarnym 11 marca 2021 roku w Warszawie.
  • Zobacz także: Ordo Iuris zwraca uwagę: „Turystyka aborcyjna” jest karana w polskim prawie

Na stronie Konferencji Episkopatu Polski w „Liście biskupów polskich do kapłanów na Wielki Czwartek 2021 roku” brakuje całego akapitu. Oprócz nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego, przedstawiono tam w superlatywach m.in. ks. Blachnickiego czy Ruch Światło-Życie.

To poprzez nieustanną dbałość o liturgię, o jej piękno i szlachetność wielu z nas wchodziło na drogę kapłańskiego życia. Dziś także widać to w pewnej fascynacji liturgią sprawowaną w formie nadzwyczajnej. Niezaprzeczalny pozostaje fakt, że wielu młodych ludzi pociąga dziś taka dbałość o piękno celebracji eucharystycznej. Poszukują oni Chrystusa i pragną Go odkrywać w Kościele. To pragnienie musi być na nowo odczytane. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że młodzi potrzebują głębi życia duchowego i formacji zakorzenionej w liturgii. Ta wrażliwość musi być przez nas zauważona i rozwijana

– można było pierwotnie przeczytać w liście Episkopatu.

List do kapłanów pt. „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy” został przyjęty przez Konferencję Episkopatu Polski na zebraniu plenarnym 11 marca 2021 roku w Warszawie. Nie wiadomo, kto i na jakiej zasadzie usunął jeden z akapitów przyjętego uprzednio tekstu dokumentu.

CYRK NA KÓŁKACH. Episkopat z okazji Wielkiego Czwartku napisał list do kapłanów, w którym bardzo pochlebnie wypowiadał się o klasycznej formie rytu rzymskiego. Dziś już ten list jest ocenzurowany

– napisał Mateusz Ochman.

twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY