USA: Obowiązkowe szczepienia lub testy dla medyków w Nowym Jorku

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szczepienie

Szczepienie przeciw COVID-19 / Fot. pixabay.com

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio zadecydował, że pracownicy tamtejszej służby zdrowia będą musieli obowiązkowo poddać się szczepieniu przeciw COVID-19 lub co tydzień testować się na obecność koronawirusa. Do tej pory zaszczepiło się 60 proc. medyków z Nowego Jorku.
  • Zarządzenie Billa de Blasio wejdzie w życie 2 sierpnia. Zakłada obowiązkowe szczepienia lub cotygodniowe testy na COVID-19 dla lokalnych medyków.
  • Burmistrz Nowego Jorku nie wyklucza rozszerzenia obowiązku szczepień na inne grupy zawodowe. Według prawnika, na którego opinię powołuje się telewizja ABC, jest to zgodne z prawem.
  • W chwili obecnej, w całym stanie Nowy Jork zaszczepionych jest ok. 56 proc. mieszkańców. W mieście Nowy Jork szczepionkę przyjęło 60 proc. medyków.
  • Zobacz także: Litwa: Rząd chce przenieść 1000 islamskich migrantów do polskiej miejscowości liczącej 500 osób

Zarządzenie burmistrza ma wejść w życie od 2 sierpnia. Obowiązkowe szczepienia lub testy obejmować będą pracowników szpitali i klinik z sieci NYC Health + Hospitals oraz pracowników klinicznych podległych Departamentowi Zdrowia.

“Do tej pory wszystko było całkowicie dobrowolne. Nie będzie już dobrowolne. Są dwie możliwości do wyboru” – powiedział de Blasio telewizji ABC.

Obowiązkowe szczepienia lub testy nie tylko dla medyków?

Bill de Blasio uważa, że rozważane jest także rozszerzenie obowiązkowych szczepień na inne grupy zawodowe.

“Zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem, ale jeszcze się nie zdecydowaliśmy. Ten krok podejmujemy od razu” – wyjaśnił.

Jak podaje telewizja ABC, w Nowym Jorku zaszczepiło się ok. 60 proc. pracowników służby zdrowia. est to wyższy odsetek niż średnia krajowa wynosząca około 50 proc.

“Jestem pewien, że (związki zawodowe) wyrażą swoje obawy, ale moim zdaniem istnieje świadomość, że sprawa jest pilna i staramy się znaleźć równowagę” – dodał de Blasio.

ABC przywołała opinię adwokata ds. zatrudnienia i eksperta ds. małych firm Jona Bella, który stwierdził, że wymóg szczepień dla firm jest zgodny z prawem. Teoretycznie obowiązkowe szczepienia lub testy mogą więc obowiązywać również dla innych grup zawodowych.

“Zarówno sektor prywatny, jak i sektor publiczny mogą wymagać testów dla osób nieszczepionych. (…) Niezaszczepieni ludzie nie są klasą chronioną” – podkreślił Bell.

Prawnik wspomniał, że rozwiązanie umowy o pracę za nieprzestrzeganie przepisów jest również legalne w stanie Nowy Jork.

Agencja AP powołując się na dane stanowe z ostatnich siedmiu dni podała, że średnia z testów na obecność COVID-19 z pozytywnym wynikiem sięga dziennie ponad 1000. 25 czerwca było ich tylko 306. W chwili obecnej, w całym stanie Nowy Jork zaszczepionych jest ok. 56 proc. mieszkańców. Stanowi to niewielki wzrost w zestawieniu z 54,5 proc. z dnia 4 lipca.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY