Pilotażowy program dla ozdrowieńców po COVID-19. Dostaną specjalne opaski

Dodano   12  
  Loading
Minister Zdrowia, Adam Niedzielski

/ Fot. YouTube/ screen

Ministerstwo Zdrowia wdraża pilotażowy program, którym objęte mają zostać osoby hospitalizowane z powodu zakażenia Covid-19 lub te, które mają w obrazie radiologicznym zmiany świadczące o kontakcie z wirusem. Wybrani pacjenci, a będzie ich minimum tysiąc, dostaną opaski telemedyczne, które na bieżąco będą monitorować ich parametry życiowe, a w razie niepokojących wyników, mają zaalarmować lekarza, aby ten podjął odpowiednie działanie.
  • Platforma Domowej Opieki Medycznej (DOM), umożliwiać będzie przesyłanie danych z opaski, aby były widoczne dla lekarza.
  • Projekt nie został przedstawiony do zaopiniowania lekarzom POZ.
  • Program pilotażowy dla ozdrowieńców ma trwać trzy miesiące. Nie jest wyjaśnione czy w ramach tego czasu, urządzenia monitorujące będą noszone przez jedną osobę, czy np. po miesiącu będą przekazywane kolejnym pacjentom.
  • Zobacz także: Kanada: Kościół imigrantów z Egiptu podpalony… w odwecie za prześladowania Indian

Ministerstwo Zdrowia wdraża pilotażowy program dla ozdrowieńców. Objęte nim mają zostać osoby hospitalizowane z powodu zakażenia Covid-19 lub te, które mają w obrazie radiologicznym zmiany, świadczące o kontakcie z wirusem. Wybrani pacjenci, a będzie ich minimum tysiąc, dostaną opaski telemedyczne, które na bieżąco będą monitorować ich parametry życiowe. W razie niepokojących wyników, mają zaalarmować lekarza, aby ten podjął odpowiednie działanie.

Dlaczego program resortu Niedzielskiego wzbudza tyle emocji?

Powodów jest kilka. Na początek zastanawia sam fakt ekspresowego wdrażania w życie pomysłu i co za tym idzie, brak konsultacji publicznych. Projekt nie został nawet przedstawiony do zaopiniowania lekarzom POZ. Po drugie, zastanawiają kryteria wyboru urządzeń oraz ich cena. Opaski telemedyczne mają monitorować funkcje życiowe ozdrowieńców, ale nie wiemy dokładnie jakie. Osoby starsze i samotnie mieszkające stosują opaski, które monitorują puls, temperaturę, liczą kroki i badają ciśnienie tętnicze. Ich cena waha się między 200 a 1000 zł. Ministerstwo za jedno takie urządzenie planuje zapłacić około 1500 zł.

500 tys. zł na uruchomienie platformy DOM

Platforma Domowej Opieki Medycznej (DOM), umożliwiać będzie przesyłanie danych z opaski, aby były widoczne dla lekarza. Wątpliwości wzbudza również brak doprecyzowania szczegółów, jeśli chodzi o sposób, w jaki lekarze POZ mają monitorować pacjentów. Czy ma to być opieka 24-godzinna? Przychodnie rodzinne, zgodnie z wytycznymi NFZ, świadczą usługi medyczne w dni powszednie w godzinach 8-18. Wiemy natomiast dość dokładnie, jak będzie wyglądało finansowanie tego projektu, oraz co będzie poddawane ewaluacji. Jak podaje portal prawo.pl, weryfikowana będzie m.in. ilość przeprowadzonych, za pomocą funkcji opasek, porad i teleporad. Ocenie podlegać będzie także liczba uzyskanych skierowań oraz ocena satysfakcji świadczeniobiorcy.

Program pilotażowy dla ozdrowieńców ma trwać trzy miesiące. Nie jest wyjaśnione czy w ramach tego czasu, urządzenia monitorujące będą noszone przez jedną osobę, czy np. po miesiącu będą przekazywane kolejnym pacjentom. Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 19 lipca 2021 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie wykorzystania opasek telemedycznych w podstawowej opiece zdrowotnej, program będzie realizowany w trzech etapach. Najpierw zostaną zakupione opaski, ten etap zakończyć się ma już we wrześniu. Następnie w drodze otwartego i ciągłego naboru, zostaną wybrane poradnie POZ, które będą odpowiedzialne za monitorowanie parametrów pacjentów objętych pilotażowym programem. Ewaluacja wyników programu stanowić będzie etap trzeci.

 nczas.com, prawo.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Maciej
Gość
Maciej
22 lipca 2021 21:55

Opaski… Już kiedyś to było.

Aneta
Gość
Aneta
23 lipca 2021 09:38

A co potem? Będą ich zamykać w obozach koncentracyjnych?

Piotr
Gość
Piotr
23 lipca 2021 10:02

jestem o zdrowieńcem i nie zgadzam się na wydawanie pieniędzy z moich podatków na opaski które prowadzą do dyskryminacji w społeczeństwie.posiadam już zegarek GT2 z tymi funkcjami i za cenę 3krotnie mniejsza od proponowanej . Szastaja pieniędzmi na bzdury .
To się musi zmienić w następnych wyborach .

Foka
Gość
Foka
23 lipca 2021 15:06
Reply to  Piotr

Następnych wyborów nie będzie

Iryda
Gość
Iryda
23 lipca 2021 16:07

Nie maja co robic z pieniedzmi, a wiec jeszcze te opaski zabrakly i nalezy je kupic….., hii! Jada bez trzymanki! Brawo !

Jolanta
Gość
Jolanta
24 lipca 2021 11:00
Reply to  Iryda

Ciekawe, ktory powiniowTy I’m te opaski sprzeda?

piotr
Gość
piotr
25 lipca 2021 23:05
Reply to  Jolanta

Ten sam sprawdzony sprzedawca co już im sprzedał respiratory

zbigniew
Gość
zbigniew
25 lipca 2021 02:13

Chory facet. Wyslać go do poprzedniej działalności.

Icek
Gość
Icek
28 lipca 2021 01:44
Reply to  zbigniew

Tzn. do Auschwitz na kapo żeby gonił tam resztę swoich kolesi z rządu bo tam same czosnkowe są przy Korycie+. Tam będą się mogli szczepić do woli.

Zbigniew
Gość
Zbigniew
28 lipca 2021 08:59

Na walca mi pan nałóz taką opaske “panie” Niedzielski mimo że ozdrowieńcem i zaszczepiencem nie jestem. W ogóle to g.. mnie obchodzi ta wasza PLANdemia. Jakos nie chce mnie nic ruszyć a prowadzę dość ruchliwy tryb życia i chodzę bez tego waszego zasr. namordnika.

Zbigniew
Gość
Zbigniew
29 lipca 2021 00:17

Następny szaleniec wydał głos. Wstyd mi że to dwunozne g.. mówi tym samym językiem co ja

Zbroja
Gość
Zbroja
29 lipca 2021 21:28

Non stop nosze przy sobie najlepszą szczepionkę na takich doktorów Mengele.
9mm – 100% skuteczności przy dokładnej aplikacji.

POLECAMY