Kanada: Kościół imigrantów z Egiptu podpalony… w odwecie za prześladowania Indian

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Spalony kościół koptyjski w Kanadzie.

Spalony kościół koptyjski w Kanadzie. / Fot. Twitter

W Kanadzie od pewnego czasu trwają akty wandalizmu i podpaleń kościołów. Napastnicy zarzucają Kościołowi katolickiemu prześladowanie Indian. Jedną z ostatnich świątyń, która ucierpiała przy tej okazji jest koptyjski kościół w Vancouver.
  • Koptowie wyemigrowali do Kanady z powodu doświadczania prześladowań w Egipcie.
  • Co wspólnego z prześladowaniami Indian w Kanadzie mają kanadyjscy Koptowie pochodzący z Egiptu? Zupełnie nic.
  • Założenie Kościoła koptyjskiego sięga czasów misjonarskiej wyprawy św. Marka Ewangelisty w 42 roku.
  • Zobacz także: Kolejny komunista spocznie na Powązkach. W sieci zawrzało

O podpaleniu koptyjskiego kościoła w Vancouver poinformował ks. Pishoy Salama, proboszcz w Koptyjskim Kościele Ortodoksyjnym św. Maurycego i św. Wereny.

To absolutna tragedia zobaczyć, jak w Vancouver spłonął kościół koptyjski. Koptowie przybyli do Kanady w poszukiwaniu schronienia i ochrony przed prześladowaniami po wiekach systemowego ucisku. Solidaryzujemy się z naszą wspólnotą koptyjską w Kolumbii Brytyjskiej i modlimy się o bezpieczny i inkluzywny kraj

– napisał kapłan w mediach społecznościowych.

Co wspólnego z prześladowaniami Indian w Kanadzie mają kanadyjscy Koptowie pochodzący z Egiptu? Zupełnie nic. No, może jedno – społeczność koptyjska też wielokrotnie doświadczała prześladowań. Wyemigrowali w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca na ziemi. Czy teraz będą musieli uciekać przed prześladowaniami z Kanady?

Koptowie są potomkami tubylczych ludów Egiptu, zamieszkujących ten kraj przed muzułmańskim podbojem. Słowo kopt pochodzi od arabskiego qibt będącego zmodyfikowaną i skróconą wersją greckiego aigyptos, bez pierwszej i ostatniej sylaby. Od czasów pojawienia się w Egipcie fundamentalistów muzułmańskich koptowie podlegają prześladowaniom. Koptów w Egipcie można rozpoznać po wytatuowanym na przedramieniu krzyżu. Założenie Kościoła koptyjskiego sięga czasów misjonarskiej wyprawy św. Marka Ewangelisty w 42 roku.

twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY