Kanada: Kościół imigrantów z Egiptu podpalony… w odwecie za prześladowania Indian

Dodano   3  
  Loading
Spalony kościół koptyjski w Kanadzie.

Spalony kościół koptyjski w Kanadzie. / Fot. Twitter

W Kanadzie od pewnego czasu trwają akty wandalizmu i podpaleń kościołów. Napastnicy zarzucają Kościołowi katolickiemu prześladowanie Indian. Jedną z ostatnich świątyń, która ucierpiała przy tej okazji jest koptyjski kościół w Vancouver.
  • Koptowie wyemigrowali do Kanady z powodu doświadczania prześladowań w Egipcie.
  • Co wspólnego z prześladowaniami Indian w Kanadzie mają kanadyjscy Koptowie pochodzący z Egiptu? Zupełnie nic.
  • Założenie Kościoła koptyjskiego sięga czasów misjonarskiej wyprawy św. Marka Ewangelisty w 42 roku.
  • Zobacz także: Kolejny komunista spocznie na Powązkach. W sieci zawrzało

O podpaleniu koptyjskiego kościoła w Vancouver poinformował ks. Pishoy Salama, proboszcz w Koptyjskim Kościele Ortodoksyjnym św. Maurycego i św. Wereny.

To absolutna tragedia zobaczyć, jak w Vancouver spłonął kościół koptyjski. Koptowie przybyli do Kanady w poszukiwaniu schronienia i ochrony przed prześladowaniami po wiekach systemowego ucisku. Solidaryzujemy się z naszą wspólnotą koptyjską w Kolumbii Brytyjskiej i modlimy się o bezpieczny i inkluzywny kraj

– napisał kapłan w mediach społecznościowych.

Co wspólnego z prześladowaniami Indian w Kanadzie mają kanadyjscy Koptowie pochodzący z Egiptu? Zupełnie nic. No, może jedno – społeczność koptyjska też wielokrotnie doświadczała prześladowań. Wyemigrowali w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca na ziemi. Czy teraz będą musieli uciekać przed prześladowaniami z Kanady?

Koptowie są potomkami tubylczych ludów Egiptu, zamieszkujących ten kraj przed muzułmańskim podbojem. Słowo kopt pochodzi od arabskiego qibt będącego zmodyfikowaną i skróconą wersją greckiego aigyptos, bez pierwszej i ostatniej sylaby. Od czasów pojawienia się w Egipcie fundamentalistów muzułmańskich koptowie podlegają prześladowaniom. Koptów w Egipcie można rozpoznać po wytatuowanym na przedramieniu krzyżu. Założenie Kościoła koptyjskiego sięga czasów misjonarskiej wyprawy św. Marka Ewangelisty w 42 roku.

twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Wojciech
Gość
Wojciech
21 lipca 2021 22:37

Pomylili kierunki, emigracja do komunistycznej Kanady to nie był najlepszy pomysł.

Dymitr Ogonowski
Gość
Dymitr Ogonowski
22 lipca 2021 10:45

To akt skrajnej głupoty. Co mają Koptowie do anglosaskich prześladowań Indian. A za tamto nie należy obwiniać Kościół Katolicki, tylko imperializm anglosaski. Duchowni różnych wyznań, w tym nieraz i katoliccy, włączają w imperializm swoich państwa. Np. Krzyżacy czy dawni arcybiskupi magdeburgscy ale też biskup wrocławski za Hitlera – Bertram w imperializm niemiecki. Trzeba jednak winić tych konkretnych duchownych a nie całe wyznanie.

Po dotychczasowych "rewolucjach" rdzennej ludności
Gość
Po dotychczasowych "rewolucjach" rdzennej ludności
22 lipca 2021 11:43

widać, że to potulne baranki całkowicie niezdolne do rozkręcenia akcji podpalania kościołów.

Za to parchy i ich moSSad radzi sobie z takimi zadaniami nadzwyczaj sprawnie. Zwłaszcza, że Kościół, jaki by nie był, to ich odwieczny wróg.

Niestety, Kanadole są na takim samym etapie niedorozwoju jak Amis. Więc chałwa szczepionkom, hosanna und alleluja oraz szalom narodu wybranemu*.

POLECAMY