Remont muzeum Stepana Bandery na Ukrainie. Wyłożono 3 mln zł

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Muzeum Stepana Bandery

Muzeum Stepana Bandery / fot. mapio.net

Muzeum zbrodniarza i ludobójcy Stepana Bandery w Uhrynowie Starym ma zostać wyremontowane za równowartość niemal 3 mln zł. Informację podają ukraińskie media.
  • Umowa na remont muzeum im. Stepana Bandery w Uhrynowie Starym ma opiewać na kwotę niemal 3 mln zł. Przetarg wygrała prywatna firma “Nako Inwest”.
  • Remont muzeum ma związek z próbą podpalenia budynku w 2018 roku. Sprawca rzucił wówczas w kierunku drzwi materiał wybuchowy domowej roboty.
  • Środki na remont muzeum mają pochodzić ze środków państwowych. Informację podał portal „Hałyczyna”.
  • Zobacz także: Bodakowski rysuje. Satyra na dziś: Żydzi a nurty destruktywne dla zachodniej cywilizacji

Wydział budownictwa obwodu iwano-frankiwskiego (stanisławowskiego) zawrze umowę z prywatną firmą „Nako Inwest” na remont muzeum Stepana Bandery w Uhrynowie Starym – wsi, w której urodził się lider Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Na remont ma zostać przeznaczone 20,37 mln hrywien, czyli równowartość ponad 2,9 mln złotych.

Na początku przetarg miała wygrać spółka „Hałaktywbud”, która zaoferowała najniższą cenę – 16,46 mln hrywien. Zamawiający odrzucił jednak tę ofertę jako nie spełniającą wymagań dokumentacji projektowej. Firma nie przedstawiła zaświadczenia o posiadaniu odpowiedniego sprzętu i zaplecza materiałowo-technicznego, koniecznych do wykonania robót.

Remont muzeum Bandery spowodowany próbą podpalenia

Remont muzeum Bandery ma związek z próbą podpalenia budynku w 2018 roku. Sprawca rzucił wówczas w kierunku drzwi materiał wybuchowy domowej roboty. Eksplozja doprowadziła do otworzenia drzwi. Co prawda ogień szybko zgasł, ale doszło do uszkodzenia okien, a także drzwi i fasady. Muzeum Bandery jest zazwyczaj pilnowane przez jednego strażnika. W nocy, kiedy doszło do próby podpalenia nie było go na miejscu.

Jako pierwszy, informację o remoncie muzeum poświęconego liderowi OUN UPA podał portal „Hałyczyna”. W ostatnich dniach sprawę nagłośniły również serwisy ogólnoukraińskie. Zwrócił na to uwagę także dyrektor Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego, Eduard Dolinski. Według niego, środki na remont muzeum mają pochodzić ze środków państwowych.

Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), odpowiedzialnej za ludobójstwo na ludności polskiej, dokonywanego od września 1939 do połowy 1947 roku. W jego wyniku zamordowano od 100 do 150 tys. osób.

kresy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY