Amerykanie naciskają na Dudę. Chodzi o ustawę dotyczącą reprywatyzacji

Dodano   5  
  Loading
Andrzej Duda

Andrzej Duda / Fot. Radosław Czarnecki Wikimedia Commons

Grupa 12 senatorów złożona zarówno z przedstawicieli Demokratów, jak i Republikanów wystosowała list otwarty do Andrzeja Dudy. Amerykanie apelują w nim, by polski prezydent zawetował nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Zdaniem senatorów nowe prawo znacząco utrudniłoby egzekwowanie roszczeń żydowskich i reprywatyzację mienia.
  • Wedle uchwalonej przez Sejm noweli KPA, po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania.
  • Amerykańscy senatorowie wystosowali list do Andrzeja Dudy, w którym domagają się działań ze strony prezydenta w kierunku zniwelowania legislacji.
  • Głównym inicjatorem listu jest republikanin Marco Rubio z Florydy. Jest on także jednym z autorów ustawy Just Act nr. 447.
  • Zobacz także: Kornaś: Wielkie korporacje niszczą wolność słowa [NASZ WYWIAD]

Uchwalona w czerwcu nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego stanowi, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania. Przepis ten głośno podważają przedstawiciele Izraela oraz Stanów Zjednoczonych. Amerykanie naciskają na Andrzeja Dudę, aby ten przeciwstawił się legislacji. List podpisało 12 senatorów reprezentujących oba stronnictwa amerykańskiej polityki.

Amerykanie naciskają na Dudę w sprawie noweli KPA

W tej sprawie wypowiedzieli się amerykańscy senatorowie.

“Zdecydowanie uważamy, że to prawo znacznie zwiększyłoby istniejące trudności, które uniemożliwiają ofiarom i ich rodzinom ubieganie się o zwrot i rekompensatę za mienie bezprawnie zabrane im przez nazistowskie Niemcy i komunistyczny rząd Polski” – napisali senatorowie w liście otwartym do Andrzeja Dudy.

Zaapelowali, by polski prezydent podjął działania na rzecz wycofania projektu. W tej chwili jest on procedowany w Senacie. W razie przyjęcia ustawy przez parlament, Amerykanie wzywają Dudę do zawetowania tej ustawy.

Senatorowie przekonują, że byłby to najlepszy sposób zademonstrowania przez Polskę “wyraźnego sprzeciwu wobec zbrodni nazistowskich Niemiec i wspieranych przez Sowietów polskich władz”.

“Partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi i Polską”?

Dodają, że Polska była dotąd “sumiennym” kustoszem miejsc pamięci o Holokauście i “jej demokracja stanowi silny wyznacznik dla jej stałego zobowiązania na rzecz praworządności i praw człowieka”.

“Mocno wierzymy w to, że partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi i Polską jest najsilniejsze wtedy, kiedy jesteśmy zjednoczeni w naszym zobowiązaniu na rzecz wolności i sprawiedliwości dla ofiar zbrodni popełnionych przez nazistów i komunistów” – podsumowują amerykańscy senatorowie.

Według informacji Polskiej Agencji Prasowej, głównym inicjatorem listu był republikanin Marco Rubio z Florydy. Pozostałymi autorami są: demokratka Tammy Baldwin z Wisconsin, demokrata z Nevady Jacky Rosen i republikanin z Oklahomy James Lankford. Pod listem podpisało się też ośmiu innych senatorów: siedmiu demokratów i jeden republikanin.

Rubio i Baldwin to autorzy ustawy JUST Act. Zobowiązuje ona Departament Stanu USA do przedstawienia raportu nt. problemów ze zwrotem mienia w Polsce i innych krajach.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Radek
Gość
Radek
20 lipca 2021 10:48

Dziwne , ze amerykańscy senatorowie nigdy nie stanęli po stronie wyrzucanych na bruk polskich rodzin . Dzika reprywatyzacja kwitnie w Polsce w najlepsze , ludziom podnosi się czynsze i opłaty tak aby ich zmusić do wyprowadzki . Zastraszanie , niszczenie mienia to są praktyki tych ludzi . Liczy się kasa a nie człowiek . Proszę ,poza tym ,podać ilu spadkobierców nie odzyskało swojego mienia. Tutaj chodzi o tzw mienie bezdziedziczne czyli tworzenie prawa , które nie istnieje w żadnym cywilizowanym kraju . Wszędzie nawet w USA , jeżeli obywatel nie posiada spadkobierców oraz nie wyznaczył osoby dla której chce przekazać majątek to państwo przejmuje ten majątek . Nie ma możliwości aby polscy Żydzi przekazali swoje majątki organizacjom amerykańskim czy izraelskim .

hens
Gość
hens
20 lipca 2021 13:04
Reply to  Radek

Pełnomocnikiem obywatela polskiego jest państwo polskie. Wyłącznie!

A obywatele amerykańscy zostali spłaceni jeszcze przez Gomułkę i USA podpisało kwity na tą spłatę!

A jeśli nie, to poprosimy o zwrot gruntów spod Chicago i Manhattanu!

Oddawać lub płacić za dzierżawę wraz z odsetkami i karami za bezprawne użytkowanie.

Krzysztof
Gość
Krzysztof
20 lipca 2021 12:23

To jest przedsiębiorstwo holocaust w całej okazałości, najbardziej zaklamane, antypolskie śmieci, bandyci i przestepcy zrobili z Polski żydowska kolonie 447 to przykład przyjaźni amerykańskiej do Polski i Polaków, jesteśmy dla nich i zawsze byliśmy bantustanem, których można tylko ośmieszyc, okraść, a potem sprzedać komukolwiek, wypierdalać z Polski

hens
Gość
hens
20 lipca 2021 12:59

Wetuj wetuj, JUDA!

Już my cię też zawetujemy, bo zdaje się robisz podchody do kariery politycznej w innej roli.

Rola tak, tylko trza przyorać na wiosnę, bo śmierdzisz. Kariera nie, parchu!

Bodo
Gość
Bodo
20 lipca 2021 21:21

Jak na Dudusia nacisnąć to zaraz peknie !

POLECAMY