- Donald Tusk ogłosił powrót do polskiej polityki na początku lipca, kiedy został ponownie wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.
- Według sondażu Social Changes, powrót Tuska negatywnie ocenia 42 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 35 proc. uczestników ankiety.
- Z badania wynika, że Polacy również nie widzą szans na sukces wyborczy PO i zmianę władzy w najbliższym czasie.
- Zobacz także: Wielkie powodzie w Polsce. Morawiecki chce zmobilizować wszystkie siły. “Wszyscy robią co mogą”
Donald Tusk na początku lipca ogłosił swój powrót do polskiej polityki zostając nowym liderem Platformy Obywatelskiej. Zastąpił na tym stanowisku Borysa Budkę. Pomimo wielkich zapowiedzi dotyczących nowego szefa PO, Polacy są krytyczni wobec powrotu Tuska do krajowej polityki.
W nowym sondażu pracowni Social Changes ankietowanych zapytano, jak oceniają powrót Tuska. Z badania wynika, że 42 proc. respondentów to działanie ocenia negatywnie (z czego 28 proc. zdecydowanie negatywnie). Pozytywnie powrót byłego premiera ocenia 35 proc. uczestników ankiety (17 proc. zdecydowanie pozytywnie).
Z powrotu Donalda Tuska najbardziej zadowoleni są wyborcy Koalicji Obywatelskiej (87 proc.) oraz Polski 2050 Szymona Hołowni (60 proc.). Wyjątkowo sceptyczni są wyborcy Zjednoczonej Prawicy (86 proc. z nich ocenia powrót Tuska negatywnie).
Polacy krytyczni wobec powrotu Tuska oraz szans PO na ponowne przejęcie władzy
Badanie Social Changes pokrywało również pytanie o to, jakie są szanse na to, by Platforma Obywatelska z Donaldem Tuskiem jako przewodniczącym miała szanse wygrać najbliższe wybory parlamentarne i odebrać władzę Prawu i Sprawiedliwości. Jak widać, Polacy są nie tylko krytyczni wobec powrotu Tuska, ale również wobec szans PO na wygraną w nadchodzących wyborach.
Zdaniem 32 proc. respondentów istnieje taka możliwość. Z kolei 42 proc. odpowiadających uważa, że powrót Tuska nie wpłynie na zmianę władzy w najbliższym czasie.
„Badanie potwierdza tezę, że Tusk mobilizuje obie strony – zarówno zwolenników opozycji, jak i sympatyków obozu rządzącego. W tym sensie jego aktywność doprowadzi do zmian przede wszystkim w szeregach opozycji. Powrót byłego premiera w największym stopniu zagraża innym partiom opozycyjnym” – komentuje portal wPolityce.pl.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1062 Polaków w dniach od 9 do 12 lipca 2021 roku.
tvp.info