Jest pierwszy zakaz tradycyjnej Mszy Świętej. Biskup powołuje się na dokument papieża

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Msza Trydencka

Msza Trydencka / Fot. Servus Tuus/ Wikimedia Commons

Ze względu na nowe motu proprio Traditionis custodes wydane przez papieża Franciszka, bp Angel Luis Rios Matos z diecezji Mayaquez w Puerto Rico postanowił zakazać sprawowania Mszy świętej trydenckiej. Dotyczy to zarówno Mszy św. publicznych z udziałem wiernych jak również celebracji prywatnych. Co więcej, nie zgadza się również na używanie przez kapłanów starych ornatów czy manipularzy.
  • Dekretem biskupa w Puerto Rico Msza święta trydencka została zakazana w diecezji Mayaquez. Hierarcha powołuje się na motu proprio Traditionis custodes.
  • Bp Angel Luis Rios Matos wydał wyraźne zalecenie, że zakazane jest „wszystko co charakterystyczne dla tego obrzędu”.
  • Jest to pierwszy objaw wprowadzenia zarządzenia dotyczącego ograniczenia możliwości sprawowania Mszy przedsoborowej przez papieża Franciszka.
  • Zobacz także: Ekonomia miłosierdzia [OPINIA]

Dekret biskupa z Puerto Rico opublikował włoski portal blog.messainlatino.it. Z oficjalnego dokumentu wynika, że dekretem biskupa na terenie diecezji Mayaquez, nie będzie możliwości sprawowania publicznych i prywatnych Mszy świętych, celebrowanych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Biskup zakazuje Mszy trydenckiej, ale również tworzenia jakichkolwiek wspólnot i grup przywiązanych do tradycji.

Zakazują Mszy trydenckiej

Jak podają włoskie media, hierarcha kościoła w Puerto Rico nie zgadza się także na używanie przez kapłanów starych ornatów, biretów oraz manipularzy. Biskup wydał wyraźne zalecenie, że zakazane jest „wszystko co charakterystyczne dla tego obrzędu”. Z informacji w dekrecie wynika również, że księża nie powinni używać kojarzonych z Mszą Wszechczasów welonów na kielichy.

Biskup zakazuje Mszy świętej trydenckiej, a w swoim dekrecie powołuje się na wydane przez papieża Franciszka motu proprio Traditionis custodes. Taka postawa biskupa miejsca oznacza, że wierni mogą zostać zupełnie pozbawieni tradycyjnej Mszy świętej.

Decyzja Franciszka

Dokument Traditionis custodes wydany przez papieża Franciszka 16 lipca 2021 ogranicza celebrowanie nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Modyfikuje również prawo kanoniczne uchylając niektóre zmiany ogłoszone w motu proprio Summorum Pontificum papieża Benedykta XVI. Zezwalały one na celebrację mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Według nowego dokumentu, aby celebrować mszę świętą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, kapłan musi wystąpić do biskupa o pozwolenie na jej sprawowanie.

Jeśli kapłan otrzymał święcenia kapłańskie po wejściu dokumentu w życie, biskup musi skonsultować się ze Stolicą Apostolską przed wydaniem zezwolenia. Motu proprio zakazuje celebrowania mszy w formie nadzwyczajnej w kościołach parafialnych. Biskup ma wyznaczyć do tego inny kościół oraz kapłana sprawującego liturgię.

pch24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY