Eksperci ostrzegają: Polska staje się krajem imigranckim. Nadchodzą wielkie zmiany

Dodano   7
  LoadingDodaj do ulubionych!
Andrzej Kubisiak, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwraca uwagę, że Polska staje się krajem przechodzącym z modelu emigranckiego do imigranckiego. Pokazuje to m.in. skala transferów pieniężnych do kraju od Polaków, którzy pracują za granicą i tego, co z Polski wypływa za granicę z tytułu pracy cudzoziemców.
  • Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w pierwszym kwartale 2021 obcokrajowcy wyprowadzili z Polski niemal 5 mld zł. To największa kwota w historii.
  • Według obliczeń ekspertów, 80 proc. z tej kwoty popłynęło na Ukrainę.
  • “Cywilizacyjna zmiana” obnaża obraz Polski jako kraju zmieniającego z się z modelu emigranckiego w kierunku państwa pro imigranckiego. Od 2018 r. Polska jest największym rynkiem pracy spośród państw OECD przyjmującym tymczasowych pracowników z innych krajów.
  • Zobacz także: Gwiazda wsparła Konfederacje i powiedziała co myśli o LGBT i roszczeniach żydowskich. Marki już zrywają współpracę

W pierwszym kwartale cudzoziemcy z powodu pracy w Polsce przekazali za granicę niemal 5 mld złotych. Takie dane prezentuje Narodowy Bank Polski. To największa kwota w historii. 80 proc. wspomnianej kwoty popłynęło na Ukrainę. Z kolei od Polaków, którzy pracują za granicą, przypłynęło w tym samym okresie niecałe 3,8 mld zł. Według naukowców, Polska staje się krajem imigranckim. Ekonomiści banku Pekao zwracają uwagę, że to „cywilizacyjna” zmiana.

Polska stała się krajem imigranckim na przestrzeni ostatnich lat

Kilka lat temu sytuacja wyglądała zupełnie inaczej – przypomina portal Gazeta.pl w czwartek. Polacy przywozili oraz przysyłali do kraju z zagranicy znacznie więcej niż cudzoziemcy do swoich krajów z Polski. Przykładowo obcokrajowcy przekazali za granicę z tytułu pracy u nas niespełna 1,2 mld zł w pierwszym kwartale 2015 roku.

„To jest wskaźnik, który pokazuje, że z kraju emigranckiego stajemy się krajem imigranckim. To jest, moim zdaniem, pewna epokowa przemiana w Polsce” – zwraca uwagę Kubisiak cytowany przez portal Gazeta.pl.

Główną przyczyną zmian jest wzmożona imigracja Ukraińców do Polski.

Warto odnotować, że czerwcowe dane Państwowego Instytutu Ekonomicznego wskazywały, że już w 2018 r. Polska była największym rynkiem pracy spośród państw OECD przyjmującym tymczasowych pracowników z innych krajów.  Z kolei w 2020 roku, mimo pandemii koronawirusa, zaobserwowano wzrost liczby zatrudnionych obcokrajowców w polskiej gospodarce. Autorzy zwrócili uwagę, że pod względem liczby tymczasowych migrantów zarobkowych wyprzedziliśmy Stany Zjednoczone i Niemcy. Tendencja zaprezentowana przez ekspertów jednoznacznie oznacza, że Polska staje się krajem imigranckim, a obcokrajowcy przejmują coraz większą część rynku pracy.

kresy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY