Portugalia: Masoni zajmujący funkcje publiczne będą musieli się ujawnić

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Świątynia masońska

Świątynia masońska / fot. Joseph Thiebes Wikimedia Commons

Ustawa uchwalona przez portugalski parlament zakłada, że osoby zajmujące funkcje publiczne muszą ujawnić swoją przynależność do tajnych organizacji, takich jak masoneria.
  • Według przegłosowanej przez portugalski parlament ustawy, urzędnicy publiczni będą musieli ujawnić swoją przynależność do wszelkich organizacji – w tym masonerii.
  • Portugalski parlament przegłosował w tej sprawie rządzących krajem socjalistów.
  • Jak podaje lizboński tygodnik „Expresso”, w Portugalii loże masońskie liczą łącznie kilka tysięcy członków.
  • Zobacz także: Postępowa lewica odlatuje! “Chęć posiadania własnych dzieci to element rasizmu”

Podczas czwartkowego głosowania w jednoizbowym Zgromadzeniu Republiki przepisy o tzw. przejrzystości w polityce poparły wszystkie ugrupowania z wyjątkiem rządzących krajem socjalistów. Ustawa przeszła przez parlament, więc o ile zostanie podpisana przez prezydenta, to portugalscy masoni będą musieli się ujawnić.

Nowe prawo przewiduje, że zarówno deputowani do parlamentu, jak i inne osoby pełniące funkcje publiczne muszą ujawnić swoją przynależność do wszelkich organizacji, w tym również tych o charakterze poufnym, takich jak masoneria.

Zgodnie z nowymi przepisami osoba zajmująca stanowisko publiczne będzie musiała też w swoim życiorysie ujawnić czy należy do organizacji o charakterze religijnym, w tym do uznawanej w Portugalii za oddziałującej na politykę Opus Dei.

Jak podaje lizboński tygodnik „Expresso”, w Portugalii loże masońskie liczą łącznie kilka tysięcy członków. Do najbardziej znanych należą byli ministrowie Vitalino Canas, Miguel Relvas, Joao Soares, a także Antonio Vitorino. Oni, ale również wszyscy inni, „publiczni” masoni będą musieli się ujawnić.

Ten ostatni, który był w przeszłości również komisarzem UE ds. wewnętrznych i sprawiedliwości, pełni obecnie funkcję szefa Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

Masoneria, nazywana też Sztuką Królewską albo Zakonem Wolnych Mularzy powstała w połowie XVIII wieku. Działała jako tajne stowarzyszenie o strukturze hierarchicznej z wieloma stopniami wtajemniczenia. Jako międzynarodowy ruch społeczny masoneria stawiała sobie za cel duchowe doskonalenie człowieka. Odbywać się to ma poprzez krzewienie braterstwa ludzi różnych narodowości wyznających różne religie, i mających różne poglądy polityczne.

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY