Polski Sąd Najwyższy uchyla decyzję TSUE! “Polska nie przekazała Unii kompetencji”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy / Fot. User:Darwinek Wikimedia Commons

I Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Manowska, poinformowała o uchyleniu postanowienia TSUE, zarządzającego zawieszenie Izby Dyscyplinarnej SN.
  • I Prezes Sądu Najwyższego podkreśliła, że „Polska nie przekazała Unii kompetencji do stanowienia prawa w zakresie organizacji wymiaru sprawiedliwości w kraju”.
  • Jej zdaniem Izba Dyscyplinarna SN „jest w pełni niezależna w sprawowaniu ustawowo jej przypisanej jurysdykcji, a sędziowie tej Izby są w pełni niezawiśli w orzekaniu”.
  • Manowska podkreśliła, że sędziowie „podlegają tylko Konstytucji RP oraz ustawom”.
  • Zobacz także: Spotkanie Biden-Merkel. Nie było zgody co do Nord Stream 2. Ale i tak Biden nic z tym nie zrobi

Zdaniem I Prezes Sądu Najwyższego, Izba Dyscyplinarna SN „jest w pełni niezależna w sprawowaniu ustawowo jej przypisanej jurysdykcji, a sędziowie tej Izby są w pełni niezawiśli w orzekaniu”.

Mając powyższe na względzie, a także w związku z jego dezaktualizacją, postanowiłam uchylić postanowienie TSUE. Wyłączne kompetencje do określania instytucjonalnych ram funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości posiada polski Ustawodawca i wobec kontrowersji i emocji, które zagadnienie to wywołuje – czas najwyższy, by z tych kompetencji skorzystał, mając na względzie dobro wspólne obywateli, którym jest Polska

– stwierdziła Manowska.

I Prezes SN podkreśliła, że TSUE nie miał traktatowych kompetencji wypowiadać się w tej sprawie.

Prawo europejskie nie obejmuje dziedziny, jaką jest organizacja wymiaru sprawiedliwości, bowiem to państwa członkowskie mają kompetencje w tym zakresie. Z Traktatów tworzących UE jasno wynika więc, że Polska nie przekazała Unii kompetencji do stanowienia prawa w zakresie organizacji wymiaru sprawiedliwości w kraju

– podkreśliła.

Manowska wskazała, że „sędziowie, obejmując urząd, składają przysięgę na wierność Polsce, a w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji RP oraz ustawom”. Zaznaczyła, że prawo unijne ma „pierwszeństwo w przypadku kolizji z ustawami”, a nie Konstytucją RP.

Zobacz także: Postępowa lewica odlatuje! “Chęć posiadania własnych dzieci to element rasizmu”

wprost.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY