Adam Bodnar ustępuje ze stanowiska RPO. Oto co powiedział na koniec kadencji: “To jest teraz priorytet”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Adam Bodnar

Adam Bodnar

Adam Bodnar w swoim ostatnim przesłaniu jako RPO zaapelował do obywateli o szczepienie się przeciwko COVID-19.
  • W czwartek ustępujący Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zakończył urzędowanie. W swoim ostatnim przesłaniu podkreślił ważność kwestii szczepień przeciw COVID-19.
  • Bodnara po odejściu z urzędu zastępował będzie jego zastępca Stanisław Trociuk. Będzie obejmował ten urząd do momentu pełnej akceptacji prawnej dla nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.
  • W ciągu swojej 5-letniej kadencji, Adam Bodnar podjął niemal 3 tys. działań w kierunku pomocy obywatelom.
  • Zobacz także: Bodakowski rysuje. Satyra na dziś: Izolacja sanitarna

W czwartek Adam Bodnar skończył urzędowanie na stanowisku RPO. To konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w kwietniu orzekł, że przepis ustawy o RPO, który pozwala na pełnienie przez rzecznika obowiązków po upływie 5-letniej kadencji, do czasu powołania następcy, jest niekonstytucyjny. Przepis straci moc obowiązującą właśnie 15 lipca. Ostatnie słowa Bodnara brzmiały “Proszę się szczepić”.

Ostatnie słowa Adama Bodnara jako RPO

Bodnar podczas konferencji prasowej w swoim ostatnim przesłaniu zaapelował do obywateli o szczepienie się przeciwko COVID-19.

“Drodzy Państwo proszę się szczepić. To jest teraz absolutny priorytet. Powinniśmy dążyć do tego, aby jak najwięcej osób się zaszczepiło, aby te wszystkie tragedie, które obserwowaliśmy w ciągu ostatnich miesięcy, lat nas nie dotknęły albo dotknęły w jak najmniejszym stopniu. Szczepienie się jest moim zdaniem kluczem do rozwiązania tego problemu” – powiedział RPO.

Rzecznik podziękował też wszystkim pracownikom Biura RPO.

“Dla mnie praca z wszystkimi współpracowniczkami i współpracownikami w Biurze RPO była najwyższym zaszczytem. Jest to grono osób, które charakteryzują się wysokim poziomem empatii, integralności, profesjonalizmu i zaangażowania. Uważam, ze Biuro PRO, niezależnie od tego, kto wykonuje te zadanie, jest naszym swoistym dobrem narodowym” – mówił Bodnar.

Bodnar poinformował, że po jego odejściu najważniejsze zadania będzie wykonywał zastępca RPO Stanisław Trociuk. Podkreślił przy tym, że urzędnik ten był zastępcą czterech kolejnych Rzeczników Praw Obywatelskich.

Ostatnie słowa Adama Bodnara świadczą o priorytecie, jaki establishment rządzący nadaje kwestii szczepień. Wątpliwe są jednak kompetencje Rzecznika Praw Obywatelskich w tym zakresie.

Z informacji podanych na stronie Rzecznika wynika, że podczas pięcioletniej kadencji Bodnara do końca maja br. RPO podjął łącznie 2 tys. 942 działania. Wśród nich było m.in.: 1 tys. 689 wystąpień problemowych, 45 wniosków do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności przepisów z przepisami wyższego rzędu, 11 pytań prawnych do Sądu Najwyższego, 75 skarg nadzwyczajnych, 350 kasacji w sprawach karnych, 125 skarg do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych. W ciągu kadencji do RPO wpłynęły 346 tys. 022 sprawy, a eksperci Biura RPO i biur terenowych udzielili 204 tys. 394 informacji telefonicznych.

onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY