Szef GIS nie wyklucza segregacji sanitarnej. “Może do tego dojść”

COVID-19
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szef GIS nie wyklucza segregacji sanitarnej w Polsce

Krzysztof Saczka podczas konferencji prasowej w Łodzi / fot. Twitter

Szef GIS, Krzysztof Saczka straszy Polaków przed nadejściem czwartej fali zakażeń. Nie wyklucza on, że polskie władze zastosują segregację sanitarną, tak jak obecnie się dziej we Francji i innych krajach europejskich. Osoby niezaszczepione czekają represje w postaci ograniczeń swobód obywatelskich.

Pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego powiedział dzisiaj w Łodzi, że rośnie niebezpieczeństwo związane z czwartą falą zakażeń na koronawirusa, w tym wariantu Delta opisywanego w mediach jako najgroźniejszy typ koronawirusa. Jego zdaniem niewykluczone, że pewien system segregacji sanitarnej może zostać wprowadzony za kilka miesięcy, gdy nadejdzie, w związku z sezonem grypowym, zwiększenie liczby zachorowań na dobę. Polskie władze w tej kwestii mogłyby się inspirować zachodnimi państwami jak chociażby Francja, gdzie Emmanuel Macron wprowadził utrudnienia dla osób niezaszczepionych.

Jak najdalszy jestem od tego, abyśmy dzielili społeczeństwo. Każdy jest wolnym obywatelem i podejmuje określone decyzje. Jednak dzięki osiągnięciom medycznym w tej chwili w zasadzie jedynym antidotum, które może przerwać łańcuchy zakażeń SARS-CoV-2 i powrócić do normalności, są szczepienia. Obserwujemy pandemię w innych państwach, analizujemy też zachowania społeczne w naszym kraju

– powiedział pełniący obowiązki szefa GIS, Krzysztof Saczka.

Jego zdaniem osoby niezaszczepione mogą zagrażać tym, którzy zdecydowali się przyjąć dopuszczony warunkowo preparat przeciw koronawirusowi.

Może dojść do takiej sytuacji, że w Polsce też pewnego rodzaju zasady będą wdrożone właśnie w takim kontekście, aby osoby, które są zaszczepione nie były narażane na ryzyko przez osoby, które nie są zaszczepione

– zapowiedział szef sanepidu.

Główny Inspektor Sanitarny wizytował we wtorek laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, które jako jedno z czterech w Polsce sekwencjonuje genom wirusa SARS-CoV-2, czyli odczytuje informację genetyczną niezbędną przy oznaczaniu na przykład mutacji Delta.

gazetaprawna.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY