Rozłam w Zjednoczonej Prawicy? Powodem rozwiązania podatkowe Polskiego Ładu

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jarosław Gowin

Jarosław Gowin / fot. You Tube/ polsatnews.pl

W tym tygodniu dojdzie do ponownego spotkania przedstawicieli Porozumienia Jarosława Gowina z delegacją premiera Mateusza Morawieckiego. Rozmowy mają dotyczyć rządowego programu odbudowy po pandemii COVID-19. Ugrupowanie Gowina, które wchodzi w skład kolacji rządowej w dalszym ciągu nie zaakceptowało części postanowień Polskiego Ładu.
  • Przedstawiciele Porozumienia spotkają się z delegacją premiera Morawieckiego. Celem rozmów będą kwestie sporne dzielące oba obozy w obrębie Zjednoczonej Prawicy.
  • Chodzi przede wszystkim o Polski Ład i kwestie podatkowe w nim zawarte. Gowin twierdzi, że zaproponowane rozwiązania uderzą w klasę średnią.
  • Mateusz Morawiecki liczy na szybie porozumienie się stron i rozpoczęcie pracy nad projektami ustaw. Złożył on bowiem publiczną deklarację, że w ciągu 100 dni wprowadzi pierwsze reformy.
  • Zobacz także: Protest niezależnych lekarzy. Sprzeciwiają się szczepieniu dzieci. Dr Hałat: “Nie eksperymentujcie na naszych dzieciach”

Na porozumienie stron liczy Mateusz Morawiecki, który zobowiązał się na wprowadzenie pierwszych reform związanych z programem odbudowy w ciągu 100 dni. Rozłam w Zjednoczonej Prawicy może skutecznie powstrzymać go przed spełnieniem tej obietnicy. Kluczowe wątpliwości Porozumienia dotyczą zmian podatkowych, w tym szczególnie składki zdrowotnej, a właściwie braku możliwości odpisania jej od podatku.

Rozłam w Zjednoczonej Prawicy wstrzyma Polski Ład?

Środowisko Jarosława Gowina tłumaczy, że tego typu regulacje uderzą w klasę średnią. Szef Porozumienia chce, by rząd przyjął rozwiązania, które zabezpieczą tych, którzy zarabiają do 13 tysięcy brutto.

“Jestem przekonany, że w tym tygodniu znajdziemy jakieś rozwiązanie, które zadowoli obie strony. Jest nasza determinacja, aby w tym tygodniu przedstawić już do konsultacji społecznych gotowy pakiet zmian podatkowych” – mówił rzecznik rządu Piotr Müller.

Mowa także między innymi o obniżce stawki ryczałtu PIT dla zawodów medycznych i branży informatycznej.

Bez zgody Porozumienia na zmiany podatkowe PiS nie rozpocznie prac nad ustawami, bo miałoby problem w poszukiwaniu dla nich sejmowej większości.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY