Kim jest nowy Rzecznik Praw Obywatelskich? Zobacz jakie ma poglądy prof. Marcin Wiącek

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
obowiązek szczepień

Marcin Wiącek / fot. youtube.com

Sejm w czwartek wybrał prof. Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Zakończył tym samym impas związany z procedurą wyznaczenia następcy Adama Bodnara.
  • Sejm wybrał prof. Marcina Wiącka na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.
  • “Za” głosowało 380 posłów, “przeciw” było trzech, a wstrzymało się 43 parlamentarzystów. W wyborze RPO wzięło udział 426 posłów, a większość bezwzględna wyniosła 214.
  • Marcin Wiącek nie kryje swojej wdzięczności z powodu wyboru oraz stawia pierwsze deklaracje.
  • Zobacz także: Biden na szczycie w Sofii: Stany Zjednoczone będą partnerem Trójmorza

Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich został wybrany przez Sejm zdecydowaną większością głosów. Kandydaturę Wiącka poparli posłowie klubów i kół: PiS (170), KO (123), Lewica (43), PSL-Koalicja Polska (23), Konfederacja (1), Polska 2050 (7), Kukiz’15 (4), Polskie Sprawy (3) oraz 6 posłów niezrzeszonych.

Po legislacji Sejmu, głos zabrał sam prof. Wiącek, który okazał szacunek i wdzięczność dla decyzji niższej izby parlamentu.

“Ona świadczy o dbałości o ochronę wolności i praw człowieka. Otwiera też drogę, by urząd RPO funkcjonował nieprzerwanie. Jestem dumny, że to porozumienie ukształtowało się wokół mojej osoby. To zaszczyt i czuję się niezwykle zobowiązany” – zapewnił.

Kim jest nowy Rzecznik Praw Obywatelskich?

Prof. Marcin Wiącek jest wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Urodzony w 1982 roku od czterech lat jest Kierownikiem Zakładu Praw Człowieka WPiA UW, wcześniej pełnił funkcję adiunkta w Katedrze Prawa Konstytucyjnego WPiA UW.

Doktorat obronił w 2009 roku pod kierunkiem prof. Janusza Trzcińskiego. Rozprawa doktorska dotyczyła pytania prawnego sądu do Trybunału Konstytucyjnego. Habilitację uzyskał już cztery lata później – w 2014 roku. Praca prof. Marcina Wiącka dotyczyła dopuszczalności stosowania przez sądy i TK regulacji konstytucyjnych w sprawach wywodzących się z okresu powojennego.

Nowy kandydat na RPO w latach 2003-2007 był pracownikiem Trybunału Konstytucyjnego, pracował także w Radzie Legislacyjnej przy premierze (2014-2018). Od 2007 roku jest także zatrudniony w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Prof. Wiącek jest autorem ponad stu publikacji naukowych dotyczących zwłaszcza zakresu prawa konstytucyjnego. Jego prace dotykają równeiż zakresu sądownictwa konstytucyjnego, sądownictwa administracyjnego, a także ochrony praw człowieka.

Jakie plany ma Wiącek?

Wiącek przedstawił swoje plany w przypadku objęcia urzędu RPO, odpowiadał też na pytania posłów.

“Będę korzystał ze swoich kompetencji w taki sposób, aby Polki i Polacy, a także cudzoziemcy podlegający polskiej jurysdykcji, byli przekonani, że w Biurze RPO posiadają niezależnego adwokata swoich spraw” – zapewnił kandydat.

“Jeśli zostanę powołany na urząd RPO, to na pierwszym etapie mojej służby publicznej podejmę następujące działania: zwrócę się do komendanta głównego policji z prośbą o spotkanie w sprawie standardów zabezpieczania zgromadzeń, zwłaszcza w kwestii zatrzymań podczas pokojowych demonstracji, przygotuję kompleksowy raport dotyczący problemów prawnych, jakie w wielu sferach życia społecznego i gospodarczego spowodowała pandemia koronawirusa, obejmę szczegółowym monitoringiem problematykę deficytu pomocy społecznej udzielanej osobom z niepełnosprawnościami, ludziom w kryzysie bezdomności i seniorom, włączając w to zadanie wszystkie organizacje społeczne, które funkcjonują w obszarze tych problemów” – zapowiedział Wiącek.

polsatnews.pl wp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY